Description

W r. 1905 po zaślubieniu Marii z domu Knade, córki stolarza swarzędzkiego, Antoni Tabaka założył warsztat stolarki zatrudniając kilku ludzi. W czasie I wojny światowej wcielony został, jako poddany Prus, do armii pruskiej i wysłany na front zachodni, gdzie zadał sobie postrzał w nogę i jako inwalida mógł powrócić do domu i kontynuować pracę w rodzimym warsztacie. W roku 1921 warsztat zatrudniał już 30 ludzi. Punktem zwrotnym był rok 1924, kiedy A. Tabaka zdecydował się na wąską specjalizację, ograniczając się do produkcji krzeseł i stołów wszelkich typów. Jak ocenia Informator Targowy – Meble Swarzędzkie wyd. w 1950r. oprac. A.Dytkiewicz „Była to doskonale zorganizowana fabryka, która wkrótce zdobyła szerokie rynki zbytu, nie tylko w kraju lecz i poza jego granicami”. Między innymi do Niemiec, Turcji a nawet Holandii, słynącej historycznie z wyrobu mebli. Tenże sam Dytkiewicz w 1970 roku, a więc 20 lat później, w informatorze Prezydium Rady Narodowej M-sta Swarzędza stwierdza tym razem, że eksport swarzędzkich mebli rozpoczęły dopiero Swarzędzkie F-ki Mebli PP, czyli znacjonalizowane Zakłady Stolarskie Antoniego Tabaki i Zawidzkiego oczywiście po kompletnej modernizacji i rozbudowie w rękach Skarbu Państwa.

Obecne SFM to spółka akcyjna Swarzędz Meble SA (do lipca 2000 r. jako Swarzędzkie Fabryki Mebli SA) funkcjonuje od 30 października 1990 roku, po prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego Swarzędzkie Fabryki Mebli. Najstarsze firmy, z których wywodzi się spółka powstały na początku XX wieku - Zakład Stolarski Antoniego Tabaki ze Swarzędza i Wytwórnia Mebli Artystycznych Józefa Sroczyńskiego z Poznania. Spółka - wtedy jeszcze pod nazwą Swarzędzkie Fabryki Mebli SA - w 1991 roku była jednym z pierwszych przedsiębiorstw notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, ze względu na swą markę i uznanie klientów.

Więcej na: http://www.meble.swarzedz.pl/index.php?id=16

Kesz

Kesz to mikromagnetyk Wink Prosze o konspirę. Okolica ruchliwa - dyskrecja wskazana!!! W lokbooku znajduje sie litera - zapisz ją!!! Będzie niezbędna do zdobycia skrzynki finałowej.

Zadanie

Przy wejściu do domu Antoniego Tabaki znajduje się tablica pamiatkowa na jego cześć.  Odszukaj na niej "W tym domu mieszkal do xx?x r. Antoni Tabaka..." Trzecia cyfra roku jest tą, która nas interesuje. Przyporządkuj cyfrę literze z kesza i zapisz je.

Równolegle z projektem Swarzędzkie Keszowanie zachęcam do zdobywania kesza Powrót do przeszłości - Swarzędz

 

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
22.11.2017 (22.11.2017)
Cache nameSWARZĘDZKIE KESZOWANIE - Fabryka Mebli A. Tabaki
HintFurtka
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device