Description
Tytułowa willa to najbardziej okazała i najlepiej zachowana siedziba fabrykancka w Szczecinie, mieszcząca się przy al. Wojska Polskiego 82 (Falkenwalderstrasse), w ówczesnej dzielnicy Westend (obecnie Pogodno). Zaprojektowana przez berlińskiego architekta Maxa Drechler'a została wybudowana dla dyrektora Szczecińskich Zakładów Szamotowych - Augusta Lentza. Regularny, zbliżony do kwadratu rzut fabrykanckiej rezydencji nawiązuje do typu budowli stworzonego w okresie renesansu przez Andreę Palladia i twórczo rozwiniętego w XIX w. przez architektów tworzących w kostiumie neorenesansowym. Ostatecznie w zbiorze akt Nadzoru Budowlanego Archiwum Państwowego w Szczecinie znajduje się sześć oryginalnych kolorowanych plansz projektu willi Lentza, wraz z podpisami architekta i samego zleceniodawcy - Augusta Lentz'a. Nie zachował się jedynie rysunek rzutu poddasza, pozostałe plansze nie są też oznaczone datą.
Budowa ruszyła pełną parą w maju 1888 roku, którą ostatecznie, z wykończeniami oddano do użytku zapewne jeszcze przed Bożym Narodzeniem 1889r., kiedy Lentz wraz z rodziną zamieszkał w tej przepięknej willi.
Po śmierci Lentza willę zamieszkiwało kolejno kilka rodzin, również jego córka - Margarete i jej mąż. Za sprawą innej rodziny - Doeringów - willa stała się również miejscem przechowywania kolekcji obrazów, rzeźb i innych dzieł sztuki należących do nowych właścicieli. W latach 30. miasto, jako dzierżawca willi, wynajęło ją kierownictwu okręgu NSDAP. W grudniu 1939 r. zapadła decyzja o budowie w piwnicach willi schronu przeciwlotniczego na 200 osób. W 1945 r willę przejęły wojskowe władze radzieckie, a w dwa lata później - kościół rzymskokatolicki, który utworzył tu placówkę duszpasterską i delegaturę administracji apostolskiej w Gorzowie Wielkopolskim, jednak w 1950 r. władze państwowe przekazały willę Towarzystwu Przyjaciół Dzieci, które otworzyło tu Pałac Młodzieży. Gmach przez wiele lat pozostawał zasadniczo w niezmienionym kształcie zewnętrznym. Pewnym przekształceniom uległy natomiast bogate wnętrza willi. Na parterze z połączenia trzech pomieszczeń powstała sala teatralna z amfiteatralną widownią. Pokoiki na poddaszu doświetlono przez dodatkowe okna w dachu, a dawny schron przeciwlotniczy przekształcono na salę baletową z lustrzaną ścianą. W 1994 r. część pomieszczeń willi Lentza zajęła galeria sztuki Amfilada. Usytuowano ją w trzech pomieszczeniach w południowym trakcie pierwszego piętra. W ciągu swego istnienia Amfilada zorganizowała kilkadziesiąt wystaw. Ostatnia, zamykająca działalność galerii ekspozycja miała miejsce w czasie trzeciej edycji Westivalu w listopadzie 2009 r.
Jako zabytek budynek willi istnieje od 1974 roku, od tego czasu podlega specjalnej ochronie, w szczególności nie może być przebudowywany, a wszystkie prowadzone w nim prace podlegają rygorom wynikającym z konieczności zachowania zabytkowej formy i substancji oraz odbywać się muszą pod nadzorem konserwatorskim.
Więcej informacji: willalentza.pl.
O SKRZYNCE:
Mikrusek magnetyczny ukryty od strony Al. Wojska Polskiego. KOORDY JAK OSTATNIO Z MAPY V.3, +/-3M. - MOJ GIEPS WARIUJE. ZNALAZCÓW PROSZĘ O EWENTUALNĄ POPRAWKĘ.

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
  • There are no logentries yet
Photos
Information
22.11.2017 (22.11.2017)
Cache nameSU015 - Willa Lentz'a
HintNie trzeba wchodzić za bramę. Magnetyk na wysokości ok. 1,5-1,6m.
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

  • 01
    SOTA Caches

    Log your SOTA activations on APRS Caching too

  • 02
    APRS Caches

    Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

  • 03
    Living APRS Caches

    Even you are able to turn into a living APRS Cache

  • 04
    Geo Caches

    Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device