Description
O MIEJSCU:

Świątynię w Chwarstnicy wzniesiono ok. XIV-XV wieku w południowej części wsi na planie wydłużonego prostokąta, w formie salowej, bez chóru i wieży. Ściany budowli wymurowano z kamienia narzutowego nieznacznie przyciosanego, łączonego zaprawą wapienną z dodatkiem pokruszonej cegły, w celu zachowania regularności wątku i wypełnienia pustych przestrzeni. Mury posadowiono na kamiennym, ukośnie profilowanym cokole i zwieńczono ceglanym gzymsem. Szerokie otwory okienne osadzone są dość symetrycznie - trzy okna od południa, dwa od północy i jedno (najszersze) od wschodu. Nie ustalono w jakim czasie podwyższone zostały ściany południowa i północna (mniej więcej o wysokość dwóch kamieni). Obecność kamiennego szczytu zachodniego pozwala przypuszczać, że podobną formę posiadał również szczyt wschodni, zastąpiony później z nie wyjaśnionych przyczyn ceglanym. Wskazuje na to gatunek użytej cegły. Zdobią go duże ostrołukowe blendy w układzie piramidalnym. Z tej samej cegły wykonano też pinakle na obrzeżach szczytów. Zaskakujący jest brak portalu południowego. Nie wiadomo, czy kościółek posiadał rzeczywiście tylko dwa portale, północny i zachodni (ten drugi zresztą zamurowany przy budowie wieży). Do wnętrza wiedzie obecnie tylko jedno wejście przez dwuuskokowy, ostrołukowy, portal południowy.
Wieża-dzwonnica posiadała pierwotnie konstrukcję ryglową, zastąpioną na początku XX wieku przez ramowo-słupową, odeskowaną. Kryta jest blaszanym dachem namiotowym zwieńczonym krzyżem. Od strony zachodniej niegdyś zamocowano zegar. Korpus pokryto blachą dachówkowopodobną w formie dwuspadowego dachu.
Kościół przechodził kilka renowacji, począwszy od XVIIw. Z początkiem 1946 roku został poświęcony, zaś ostatni gruntowny remont, zmieniający niestety calkowicie wystrój wnętrza, wykonano pod koniec lat '80 XXw.

O KESZU:
Mikromagnetyk zawierający logbook i ołówek ukrył się w wieży dzwonnicy, od strony nieistniejącego już zachodniego portalu. Koordy wzięte z mapy v.3 - koordy z GPS wskazywały miejsce 100m od keszoskrytki. obecne koordy powinny mieć odchyłkę nie większą niż +/- 3m.

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
22.11.2017 (22.11.2017)
Cache nameSU014 - Kościół w Chwarstnicy
HintNisko, bardzo nisko, za plecami portal.
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device