Description

          W 1937 roku ówczesne Ministerstwo Spraw Wojskowych podjęło decyzje o budowie zakładów chemicznych produkujących nitrozwiązki. Powstała fabryka jako jeden z wielu zakładów przemysłowych, które powstały na terenie województw: kieleckiego, lubelskiego i rzeszowskiego w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego. Idea COP - u której inicjatorem był Eugeniusz Kwiatkowski przyczyniła się do znacznego poprawienia warunków bytowych miejscowej ludności. Dla zabezpieczenia mieszkań ludności przybyłej do pracy zaczęto budować osiedle mieszkalne, które stało się zalążkiem dzisiejszego miasta. Kilka miesięcy przed wojną stały już budynki fabryczne oraz rozpoczęto montaż instalacji i aparatury chemicznej. 13 września 1939 roku wojska okupanta wkroczyły na teren zakładu demontując aparaturę i wywożąc w głąb Rzeszy. Puste budynki wykorzystano jako magazyny do przechowywania i sortowania zdobytej broni oraz amunicji wykorzystując do pracy miejscową ludność.

          W wyniku okupacji zakłady chemiczne poniosły ogromne straty. Uległa zniszczeniu elektrownia, budynki produkcyjne i mieszkalne oraz spaliło się 50 ha lasu. Dnia 22 lipca po ośmiogodzinnej walce na teren zakładu wkroczyła Armia Rosyjska. Oczyszczaniem terenu zakładu z min i resztek amunicji zajęli się żołnierze Wojska Polskiego. Zakłady zostały odbudowane a uruchomienie produkcji miało miejsce w 1954 roku. Początkowo produkowano wyroby dla fotochemii, a w latach 80 – tych rozpoczęto produkcje środków ochrony roślin, żywic epoksydowych, poliestrowych oraz wyrobów silikonowych. Wraz z rozwojem zakładów chemicznych nastąpił też rozwój osiedla mieszkaniowego. W tym czasie powstały sklepy, szkoły, przedszkola, przychodnie, obiekty sportowe i kulturalne. Dnia 1 stycznia 1973 roku osiedla otrzymały prawa miejskie. Nowa Sarzyna stała się centralnym ośrodkiem gminy.

          Na osiedlu Awaryjnym pochodzącym z początków Nowej Sarzyny do dzisiaj pozostał schron przeciwlotniczy i przeciwgazowy. Kesz magnetyczny został ukryty na schronie. W pojemniku znajduje się logbook, strugaczka i ołówek.

         Współrzędne dokładnie wskazują skrzynkę. Aby znaleźć kesza należy wejść na sam środek schronu…..

           Z uwagi na często kręcących się w okolicy ludzi (zwłaszcza zimą jazda na sankach), proszę o dyskretne podejmowanie i odkładanie pojemnika.

Skrzynka tylko i wyłącznie na wpisy!

8 sierpnia 2012 - Skrzynka została wymieniona wraz z logbookiem. Dorzuciłem certyfikaty. Miejsce ukrycia delikatnie zmienione - wspólrzędne poprawione.

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Information
07.03.2018 (07.03.2018)
Cache nameSCHRON
HintCOME IN
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device