Description

Budynek, w którym mieściła się restauracja "Metro" został zbudowany z myślą o przeznaczeniu go na dom towarowy. Jednak już w niespełna dziesięć lat później, 28 listopda 1911 r., zaczął działać w nim jeden z najbardziej ekskluzywnych lokali gastronomicznych, należący do Waltera Reinhardta - "Cafe Reinhardt". Po przebudowie wnętrza na parterze mieściła się sala konsumpcyjna oraz kawiarnia, a na piętrze lokal taneczno-rozrywkowy z koktajl-barem. Obiekt posiadał 500 miejsc siedzących, a także mógł pochwalić się własną cukiernią i salą bilardową. Był ulubionym miejscem spotkań ówczesnej słupskiej elity. Organizowano tu uczty połączone z koncertami muzycznymi, występy kabaretowe oraz potańcówki z orkiestrą. 

Po wojnie lokal prowadzili bracia Bayer. Później, pod nazwą "Bristol", kierowany był przez dwóch warszawiaków: Ossowskiego i Rogowskiego. We wrześniu 1951 r. gastronomię słupską przejęły Państwowe Zakłady Gastronomiczne. Nazwa "Matro" powstała w 1952 r., a jej pomysłodawcą był Tadeusz Dembiński, pracownik działu handlowego Słupskich Zakładów Gastronomicznych. Nawiązywać miała oczywiście do powstającej w Warszawie kolei podziemnej. Lokal zaczął słynąć z dancingów, które zaczynały się o godzinie 21:00, a kończyły o 1:00. Po nich rozpoczynał się koncert życzeń, który trwał do dwóch godzin. Klientelą "Metra" byli zamożni mieszkańcy Słupska - inteligencja, lekarze, prawnicy, oficerowie. W latach 70. w lokalu, jako jedynym i pierwszym w mieście, pojawiły się striptizerki.

W 1995 ówczesny właściciel Władysław Piotrowicz postanowił przywrócić wygląd restauracji z lat 20. XX w. Przeprowadzono wówczas remont i upodobniono wnętrze lokalu do przedwojennej "Cafe Reindardt". 

W 2013 r. właścicielka lokalu, tłumacząc się zbyt silną konkurencją w gastronomii, podjęła decyzję o przekształceniu restauracji z tradycjami w ... klub bilardowy. I w taki smutny sposób zakończyła się trwająca 100 lat historia tego miejsca. Pozostały już tylko stare fotografie oraz napis na elewacji budynku.

 

Źródło:

Urbaniak T., Słupsk. Anno Domini 2011

http://www.gp24.pl/wiadomosci/slupsk/art/4823761,koniec-restauracji-metro-po-100-latach-wideo,id,t.html 

 

Współrzędne wskazują na budynek, w którym dawniej działały "Cafe Reinhardt" oraz restauracja "Metro". Z miejsca ukrycia skrzynki można go podziwiać w całej okazałości. 

Uwaga! Miejsce niezwykle ruchliwe - uprasza się o podejmowanie kesza z dużą dozą konspiracji.

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
28.11.2017 (28.11.2017)
Cache nameSłupsk od kuchni - restauracja "Metro"
HintCzerpni mikrus się czepił. Czerpie tlenu ile sił.
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device