Description

W nieistniejącej już kamienicy nr 26 przy ulicy Grodzkiej (mniej więcej naprzeciwko wejścia do budynku dzisiejszej biblioteki) od 1841 r. krawiec Hermann Boseck prowadził wyszynk wódki oraz piwa, a w 1849 r. założył na zapleczu destylarnię. Prawdopodobnie w 1905 r. majątek przejął Albert Spoerel, który po kilku latach sprzedał zakład Waldemarowi Hoffmann'owi. Nazwisko Spoerel'a jednak firmowało destylarnię do końca jej funkcjonowania. Destylarnia należała do najbardziej znanych słupskich fabryk likierów. Jej specjalnością były likiery stołowe. W sklepie firmowym prowadzono sprzedaż różnych alkoholi produkowanych na miejscu, jak i importowanych: koniaku, rumu, araku.

W także już nieistniejącej kamienicy nr 16 na tej samej ulicy w II poł. XIX w. powstała druga destylarnia. Otworzył ją Paul Fildebrandt - produkował spirytusy i likiery, a ponadto wytwarzał wodę mineralną. Prowadził też własną restaurację "Kloster", w której serwował swoje produkty. W budynku w latach 1915-1945 istniała Stolper Likörfabrik, uruchomiona przez Wilhelma Engela. Od 1928 r. firmę "Słupska Fabryka Likierów Wilhelm Engel" prowadził Franz Schulz, a dwa lata później został jej właścicielem.

 

Źródło:

Urbaniak T., Słupsk. Anno Domini 2010

 

Współrzędne wskazują na miejsce, gdzie do 1945 r. istniała Stolper Likörfabrik. Skrzynka znajduje się na terenie Starego Rynku, ok. 120 m od kordów.

Po wpisaniu się logbook prosimy obwiązywać gumką - inaczej ciężko go będzie wyciągnąć. W razie gdyby gumka pękła, ich zapas znajduje się w skrzynce. ;)

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
28.11.2017 (28.11.2017)
Cache nameSłupsk od kuchni - fabryka likierów
HintButelka likieru chłodzi się przed spożyciem.
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device