Description

OPIS MIEJSCA:

Rynek Sienny otaczają ulice Sienna oraz Mściwoja II, nazwa pochodzi od siana, którym tam handlowano. Rynek powstał w średniowieczu, wówczas wybudowano na środku rynku drewniany ratusz, który w XIV w. został zastąpiony gotyckim budynkiem z cegły. W XVII w przebudowano go w stylu barokowym, wokół rynku wybudowano barokowe kamienice, bogato zdobione. W XIX wieku na rynku zaczęto handlować produktami codziennego użytku. Na środku placu zawsze stały stragany, było to miejsce licznie uczęszczane. W czasie II wojny światowej ratusz, rynek i okolica zostały zrujnowane, budynki groziły zawaleniem. Po wojnie zdecydowano, by na miejscu kamienic posadzić trawę, ratusz odbudować w stylu gotyckim (trzy ściany) i barokowym (południowa ściana szczytowa). Po zakończeniu PRL-u, postanowiono odbudować stojące tu niegdyś kamienice, położyć bruk uliczny, postawić stylowe latarnie i ogródki letnie. Przy ratuszu postawiono również zabytkową pompę tzw. berlinkę. Część kamienic stojących wokół Rynku Siennego została zrekonstruowana, inne zostały zbudowane według współczesnych projektów.

Nieodłącznym elementem krajobrazu ulic Szczecina są zabytkowe, żeliwne pompy. Obecnie z zamontowanych 70 pomp pozostało tylko 29, część z nich została zniszczona podczas II wojny światowej, pozostałe zostały rozebrane już po wojnie, często niszczono jedną pompę, żeby naprawić drugą. Dopiero w 2000 roku pompy zostały wpisane do rejestru zabytków i wówczas rozpoczęła się ich renowacja.

Pompy zwane również "berlinkami" powstały w latach 1865-1895 w fabryce F. Poepckego, mającej swoje zakłady w Szczecinie oraz w ówczesnym Królewcu. Ciekawe konstrukcje, z których każda waży kilkaset kilogramów posiadają żłobioną kolumnę wysoką na trzy metry z ozdobnymi elementami, ujście wody w kształcie paszczy smoka, herby miasta na dole kolumny i koronę na szczycie. Do pompowania wody służy wygięty pałąk z dużą kulą na końcu, urządzenia funkcjonują niezależnie od miejskiej sieci wodociągowej.

                                               

                                                            

OPIS SKRZYNKI:

Stojąc na kordach musisz znaleźć Rynek Siennny z Ratuszem Staromiejskim, obok niego stoi zabytkowa pompa 21. Teraz musisz znaleźć miejsce ze spojlera. Powodzenia.

Proszę o dokładne odkładanie na miejsce.

UWAGA! Ponowna zmiana ukrycia kesza, niestety w ostatniej lokalizacji ktoś zrobił sobie szalet i śmietnik. Patrz na spojler i podpowiedź. Powodzenia!

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
06.03.2018 (06.03.2018)
Cache nameRynek Sienny z zabytkową pompą 21
HintW miejscu, gdzie jest zamek, od dołu. Bardzo proszę o dyskretne podejmowanie kesza, odłóż go tak jak
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device