Description

Moje logo

Zabytkowy budynek byłego Ratusza w Hajdukach Wielkich (obecnie Chorzów Batory) od last stoi w opłakanym stanie. Pod względem architektonicznym to jeden z najładniejszych budynków Chorzowa, niestety niszczeje coraz bardziej i nie zanosi się na to, żeby w najbliższym czasie miało się to zmienić. Zapraszam do krótkiego zapoznania się z jego historią oraz następnie do odwiedzena opisywanego miejsca osobiście celem przyjrzenia się mu dokładniej.

Mroczna połowa

Budynek byłego Hajduckiego Ratusza został zaprojektowany przez Dominika Dreschera a wybudowany w 1911 przez A. Niestroja z Bismarckhütte w stylu neobarokowym na planie pałacu z dwoma bocznymi skrzydłami i klatką schodową na osi. Trzykondygnacyjny obiekt murowany nakryty jest wielopołaciowym dachem łamanym z centralnie umieszczoną wieloboczną wieżyczką widokową. Portyk flankują dwie kolumny ustawione na cokołach i stanowią podparcie balkonu. 

Casy świetności

W piwnicy budynku znajdowała się kotłowani, mieszkania, pomieszczenia policji i areszt. Na parterze kasa podatkowa, sejf i biura. Na piętrach również mieściły się pomieszczenia biurowe. Reprezentacyjna bogato strojona sala posiedzeń umiejscowiona została na drugim piętrze. Wewnątrz budynku znajdowała się fontanna przyścienna, marmurowy kominek, dekoracje sztukatorskie. Po II wojnie światowej do 1998 roku budynek służył jako Komisariat Policji. Ratusz był ozdobą placu naprzeciw pobliskiego dworca kolejowego. 

Obecnie wnętrze budynku jest bardzo zniszczone. Przez lata dach budynku uległ uszkodzeniu, a przez powstałe dziury do środka wlewała się woda, która prawie całkowicie zniszczyła wystrój wnętrza. Kiedyś zdobiły je sztukaterie, witraże i eleganckie boazerie. Dzisiaj są tylko pokryte zaciekami ściany z obłażącą farbą i odpadającym tynkiem.

Wnętrze budynku

Budynek jest skutecznie zabezpieczony przez wtargnięciem niepowołanych osób, a wszelkie otwory, które umożliwiałyby zwiedzenie wnętrza, są okratowane lub zamurowane.

Wnętrze budynku

Więcej zdjęć znajdziecie pod poniższymi adresami internetowymi.

Źródła:

 1. http://www.wielkiehajduki.dzs.pl/troche-historii/miejsca/
 2. http://vlodo.blox.pl/html/1310721,262146,21.html?493111
 3. http://www.bytom.webd.pl/index.php?menu=chorzow&podstrona=chorzow_batory&page=2


Biorąc pod uwagę obecny stan techniczny budynku (odpadający tynk lub nawet całe kawałki murów), wszechobecny bajzel wokół budynku (potłuczone butelki i inne przedmioty mogące przeciąć wam buty), jak i samą dzielnicę (która według mojej subiektywnej oceny nie należy do najsympatyczniejszych) - profilaktycznie oznaczam skrzynkę atrybutem "Niebezpieczna". Po prostu uważajcie: żeby nie wdepnąć na coś ostrego, żeby wam coś nie spadło na głowę i żeby nie dostać po tejże od tubylców. Z powodu wymienionych zagrożeń - nie polecam chodzić tam po zmroku.

Skrzynka jest mała w rozmiarze i innowacyjna w swej konstrukcji. Ukryta na kordach, w jedynie słusznym miejscu. Proszę o staranne maskowanie, żeby nie ułatwiać poszukiwań kolejnym keszerom. Dla pierwszego znalazcy certyfikat FTF - odeślę na maila w pliku pdf. 

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Information
07.03.2018 (07.03.2018)
Cache nameRatusz w Hajdukach Wielkich
HintTak - to tam gdzie Ci się wydaje ;)
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device