Description

Krótkie Informacje :

Zaczynając wędrówkę ścieżką Szafera nie sposób ominąć Stary Cmentarz, który służył mieszkańcom miasta Rzeszowa i okolicznych gmin, przynależnych do parafii rzeszowskiej. Był cmentarzem chrześcijańskim, gdzie miejsce wiecznego spoczynku znaleźli również wyznawcy innych wyznań - protestanci i prawosławni. U wejścia na cmentarz stoi klasycystyczny, ozdobiony czterokolumnowym portykiem kościółek pw. Świętej Trójcy, oddany do użytku w obecnym kształcie w 1792 r., zaś gruntownie przebudowany w 1884 r. Wewnątrz kościółka znajduje się ołtarz z XVIII w., a w nim obraz Świętej Trójcy namalowany przez rzeszowianina Szczęsnego Potockiego.

Na cmentarzu zachowało się jeszcze ok. 620 nagrobków, a najstarsze pochodzą z końca XVIII w. Najwięcej jest nagrobków klasycystycznych. Rzadziej występują nagrobki empirowe, neogotyckie i romantyczne. Niektóre z nich to dzieła sztuki kamieniarskiej o dużej wartości artystycznej. Znajdują się tu groby wielu osób znanych i zasłużonych dla Rzeszowa, m.in. nagrobki: Józefa Łukasiewicza - ojca Ignacego Łukasiewicza, Wojciecha Kalinowskiego - aptekarza i burmistrza miasta, komisarza wojennego powstania styczniowego, mogiła powstańców z 1863 r.

Na cmentarzu spotkać można około 52 gatunki ptaków. Ponadto rosną tu dorodne okazy bluszczu pospolitego, pnącego się po nagrobkach oraz konarach drzew, spotyka się szereg gatunków roślin chronionych jak: pióropusznik strusi, śnieżyczkę przebiśnieg, barwinek pospolity, cis pospolity, zimowit jesienny, bluszcz pospolity i inne. Wiosną, na wolnych przestrzeniach masowo kwitnie ziarnopłon wiosenny oraz inne gatunki roślin. Rosną tu dorodne okazy wiązu szypułkowego (3 okazy na cmentarzu, a 1 tuż za ogrodzeniem od strony Wisłoka), z których najgrubszy osiąga 404 cm obwodu (pomiary drzew wykonano w maju 1998 r.), orzecha czarnego, topoli białej (318 cm), grochodrzewu - „akacji" (275 cm, 297 cm, 345 cm i 356 cm, są to jedne z najgrubszych okazów w Polsce południowo-wschodniej) wejmutki, jesion wyniosły, dąb czerwony, platan klonolistny, klon polny, klon zwyczajny, klon jawor, klon jawor odmiana purpurowa, brzoza brodawkowata i inne.

Informacje o Skrzynce:

Kesz wielkości mikro , ukryta na terenie cmentarza - Mile widziane oceny skrzynki to motywuje do lepszego ukrywania keszy . :)
PROSZĘ PODEJMOWAĆ SKRZYNKĘ W CISZY ZE WZGLĘDU IŻ JEST UKRYTA NA TERENIE CMENTARZA .

                                                                                                                          Powodzenia !

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
07.03.2018 (07.03.2018)
Cache namePrzystanek 1 - Stary Cmentarz
HintDrzewo wielu korzeni kryje skarb
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device