Description

W czasie całej swej historii Przysiek przynależał do parafii w Górsku. Inicjatywa utworzenia kościoła w Przysieku pojawiła się dopiero w 1997. Od 1999r. trwały bardzo intensywne prace budowlane. Dopóki nie powstało sklepienie świątyni msze odbywały się w kaplicy mającej postać zwykłego baraka, obecnie pełniącego funkcję schowka na narzędzia.

Początkowo kościół był zimnym ceglanym budynkiem z kilkoma szkolnymi ławkami i skromnym ołtarzem, a większość przestrzeni zajmowały drewniane rusztowania podtrzymujące niedokończone sklepienie. Tak to wyglądało jeszcze w 2005 roku. Jeden z księży, który odwiedzał kościół  w 2010 (którego nazwiska niestety nie pamiętam) stwierdził, że to "będzie najpięknieszy kościół w całym Toruniu". I faktycznie w tym małym wiejskim kościele znajduje się m.in. kilka pięknych mozajek, pozłacane żyrandole i stelaże, marmurowa posadzka, ołtarz i ambona, a także kamień węgielny z grobu św. Piotra.

W 2011 roku do kościoła zostały wprowadzone święte relikwie dwóch ważnych dla parafii postaci, które spoczęły pod imponującymi wielkoformatowymi obrazami swoich właścicieli w nawach bocznych kościoła.

Niewątpliwie obecny stan kościoła jest zasługą proboszcza parafii ks. Karola Dąbrowskiego, który wcześniej obejmował stanowisko proboszcza m.in. parafii w Górsku. Jest także autorem pieśni patriotycznej napisanej w trakcie stanu wojennego, później jej tekst został nieco zmieniony.

Warto zaznaczyć, że parafia, tak samo jak Górska, jest filią Michalicką.

 

 


 

Skrzynka ukryta pod koordynatami w płocie przy banerze reklamowym, ale żeby nie było tak łatwo trzeba wynaleźć hasło.

W galerii widnieją elektroniczne wersje dwóch obrazów wiszących w nawach kościoła. Należy rozgryźć najpierw jakie dwie postacie przedstawiają, a potem poszperać nieco w historii.

Hasło stanowią nazwy miast/miejscowości, w których owi kapłani głównie działali.

Format hasła to 3 pierwsze litery nazwy miejscowości tyczącej się obrazu 1, potem pełna nazwa miejscowości tyczącej się obrazu2. Wszystko pisane małymi literami i łącznie.

Proszę o ewentualną poprawkę współrzędnych jeśli okażą się nadto kopnięte. 

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
22.11.2017 (22.11.2017)
Cache namePrzysiek - Kościół Matki Bożej
HintPodpowiedź: Druga miejscowość ma nazwę dwuczłonową.
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device