Description

Profesor Stanisław Tołpa urodził się 3 listopada 1901 roku w Rudzie Łańcuckiej (dzisiaj ta cześć nazywa się Janda). Po zdaniu w 1920r. egzaminu dojrzałości w Gimnazjum Realnym w Leżajsku, rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie. W 1923 r. przeniósł się na Wydział Matematyczno-Przyrodniczy na specjalizację botaniczną, którą ukończył w 1928 r. i dwa lata później obronił swoją pracę doktorską „Z badań nad wysokogórskimi torfowiskami Czarnohory”. Do Wrocławia Stanisław Tołpa trafił po wojnie w maju 1945 r. gdzie zaczął wraz ze ze znajomi organizować Uniwersytet i Politechnikę Wrocławską. W 1946r. przeprowadził przewód habilitacyjny i objął kierownictwo Katedry Botaniki. Prowadził wykłady i zajęcia z zakresu botaniki dla studentów Wydziału Rolniczego i Lekarskiego. W 1948 roku Stanisław Tołpa został mianowany profesorem nadzwyczajnym. W tym samym czasie został powołany na dziekana Wydziału Rolniczego, a następnie otrzymał nominację na organizatora Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu. W latach 1952-1954 pełnił funkcję rektora Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu. W 1958 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego.

Profesor Tołpa znany był jako wybitny uczony z zakresu botaniki i torfoznawstwa. Opublikował wiele prac i wygłosił wiele referatów na sympozjach i zjazdach naukowych w Polsce jak i za granicą. Całą swoją karierę naukową prof. Tołpa poświęcił torfowi. Pod jego kierunkiem przebadano bagna i torfowiska w Dolinie Biebrzy, na Mazurach i na Lubelszczyźnie. Opracował klasyfikację torfów europejskich (obowiązująca do dziś). Z czasem zainteresowania przesuwały się z historii i morfologii torfowisk na chemiczne i biologiczne właściwości ich składników. Wykrył związki chemiczne o szczególnej aktywności biologicznej. Na podstawie jego badań w latach 60 powstał preparat torfowy Tołpy, mający w założeniu stać się lekiem przeciwnowotworowym. Był jednym z twórców wrocławskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk. Jego badania przyczyniły się także do uchwalenia ustawy o ochronie złóż torfowych w Polsce.
Profesor Stanisław Tołpa zmarł 11 października 1996 roku we Wrocławiu. Grób profesora znajduje się na wrocławskim cmentarzy Św. Ducha przy ul. Bardzkiej.W Nowej Sarzynie kilka lat temu radni podjęli uchwałę o nadaniu imienia ulicy Profesora Stanisława Tołpy.

Kesz to mały pojemnik, który został umieszczony na ul. Profesora Stanisława Tołpy.
W pojemniku znajduje się mini logbook na którym znajdziecie  HASŁO - wpisujemy małymi literami.

Z uwagi na często kręcących się w okolicy ludzi, proszę o dyskretne podejmowanie i odkładanie pojemnika.


22.08.2011 - Zmiana miejsca ukrycia. Trzeci raz nie będę ryzykował. Teraz jest trochę trudniej ale po przeczytaniu podpowiedzi kodowanej powinno byc wszystko jasne.
08.03.2012 - Kesz awansował z mikro na mały. Miejsce ukrycia uległo zmianie. Do trzech razy sztuka :). Tym razem kodowana podpowiedź wszystko wyjaśnia i nie potrzeba spoilera. Powodzenia w szukaniu.
 
08.03.2013 - Pojemnik dalej tej samej wielkości. Miejsce ukrycia znów uległo zmianie. Do czterech razy sztuka :) Powodzenia w szukaniu.

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
20.11.2017 (20.11.2017)
Cache nameProfesor Stanisław Tołpa
Hintokno / magnetyk
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device