Description

To chyba najbardziej znana scena z Powstania Wielkopolskiego: Franciszek Ratajczak ginie w czasie szturmu na nieistniejący dziś gmach Prezydium Policji. Budynek ten nigdy nie był lubiany, choćby dlatego, że przetrzymywano tu działaczy niepodległościowych już od 1846 roku. Z chwilą przyjazdu Paderewskiego obsada została wzmocniona żołnierzami z koszar na Solnej. Po południu 27 grudnia załoga została postawiona w stan gotowości. Wtedy, ok. godz. 17-tej ulicą Rycerską (dziś Ratajczaka) nadchodziła zmierzająca do Bazaru kompania SSiB dowodzona przez Edmunda Krausego.

Prawdopodobnie żołnierz obsługujący karabin maszynowy wystrzelił przypadkową serię i w ten sposób rozpoczął kilkugodzinną kanonadę. Podczas wymiany ognia Ratajczak został trafiony zbłąkaną kulą i ciężko ranny zmarł kilka godzin później. Był pierwszym poległym powstańcem.

Niemcy byli zdezorientowani, a Polacy kompletnie nieprzygotowani do oblężęnia bronionego gmachu. Istnieje przekaz, że w czasie walki dowódca załogi wyszedł z budynku na... obiad po pobliskiej restauracji. Mało tego! Miał również nieniepokojony wrócić i kontunuować służbę. W końcu parlamentariusze uzgodnili, że żołnierze wrócą do koszar, a budynek obsadzi parytetowo dobrana policja. Nazajutrz porozumienie zerwano ponieważ NRL rozpoczęła tworzenie polskiej policji.

Szczegółowa biografia Franciszka Ratajczaka.

Kordy są fałszywe, prawdziwe znajdziesz w mikrusach. Uwaga! Miejsce jest ekstremalnie ruchliwe nawet w środku nocy, kesz dość spory, dodatkowo utrudnione zostało jego otwieranie. 

Skrzynka należy do cyklu (Nie)zapomniane zwycięstwo: finał i pozostałe etapy.

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
22.11.2017 (22.11.2017)
Cache namePrezydium Policji - (Nie)zapomniane zwycięstwo
HintPod....
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device