Description

Chciałam przedstawić bardzo ciekawą postać Jadwigi Markowej, która oddała życie dla Polski. W tym miejscu znajduje się tablica poświęcona jej pamięci.

Jadwiga Markowa ur. 15 września 1885 roku w Starych Gliwicach - śląska działaczka okresu plebiscytowego, aktywistka i społeczniczka.

Od 1920 roku Jadwiga była zaangażowana w akcję plebiscytową i powstanie co spowodowało, że jej rodzina stała się obiektem niemieckiej agresji. W tej sytuacji rodzina postanowiła przenieść się i zamieszkać w Nowym Bytomiu, dzisiejszej dzielnicy Rudy Śląskiej. Tam Jadwiga od razu rozpoczęła aktywną działalność społeczną: założyła jadłodajnię dla bezrobotnych oraz opiekowała się potrzebującymi, biednymi, wielodzietnymi rodzinami. Zainicjowała w dzielnicy harcerstwo, a także organizowała coroczne pielgrzymki do Piekar, Częstochowy i na Górę św. Anny. Gdy wybuchła wojna, zaangażowała się w działalność wojenną, przygotowywała posiłki dla wojska.

6 września 1939 roku do jej mieszkania wtargnęli okupanci szukając broni. W mieszkaniu odkryto jedynie sztandar Towarzystwa Polek z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej i orłem polskim. Jadwiga została aresztowana. Zaprowadzono ją do piwnic Starej Apteki w Nowym Bytomiu (tymczasowego więzienia). Była tam bestialsko torturowana w wyniku czego zmarła. Zbrodniarzem, który torturował i doprowadził do śmierci działaczki okazał się niemiecki działacz Egon Schaffranietz. Po wojnie został on odnaleziony i skazany za zbrodnie na karę śmierci. Ciało Jadwigi Markowej odkryto 9 września 1945 roku w wykopanym dole pod płotem ogrodu domu kultury. W miejscu znalezienia ciała, 28 lipca 1946 roku umieszczono pomnik i tablicę pamiątkową.

Co do samego kesza jest to mikromagnetyk umieszczony mniej więcej na koordach. Do wyciągnięcia logbooka może przydać się pinceta. Dla trzech pierwszych zdobywców certyfikaty.

EDIT: Uwaga ! Zmiana miejsca ukrycia. Aktualnie jest tam, gdzie dałby założyciel ścieżki:) Proszę o precyzyjne odkładanie kesza, gdyż miejsce ukrycia nie w całości jest magnetyczne.

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
04.03.2018 (04.03.2018)
Cache namePortret Ślązaczki - Jadwiga Markowa
HintPłot
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device