Description

"Bohaterem Północy" nazwał Napoleon Bonaparte naszego rodaka Tadeusza Kościuszkę.

Tadeusz Kościuszko jest jedną z najbardziej znanych polskich postaci historycznych w świecie. Amerykanie uważają go za bohatera narodowego, jako że uczestniczył w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, toczącej się w latach 1775-1783. Dziewięć lat później brał udział w wojnie polsko-rosyjskiej, zaś w 1794 r. był najwyższym Naczelnikiem Sił Zbrojnych w powstaniu które od jego nazwiska nazywane jest powstaniem kościuszkowskim. Przebywał w Paryżu, gdy tworzyły się Legiony Dąbrowskiego. Występował w ich imieniu wobec rządu francuskiego.

Popiersie, na które chcemy zwrócić uwagę wzniesiono w 1917 r. dla upamiętnienia 100 rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki oraz jego dwukrotnego pobytu w Siedlcach we wrześniu 1794 r. Na kolumnie widnieje napis: „Tadeuszowi Kościuszce - Podlasie 1817-1917", a poniżej wyryto nazwy miejscowości i daty bitew stoczonych pod jego dowództwem.

Tadeusz Kościuszko podczas swojego pierwszego pobytu w Siedlcach był gościem księżnej Aleksandry Ogińskiej i odbył spotkanie z Julianem Ursynem Niemcewiczem. Po raz drugi Kościuszko zatrzymał się w Siedlcach podczas podróży mającej na celu przegląd wojsk stacjonujących w okolicach Wiśniewa pod wodzą gen. Sierakowskiego.

Popiersie Tadeusza Kościuszki znajduje się w jednym z piękniejszych miejsc w Siedlcach, o ile nie najpiękniejszym, w sąsiedztwie budowli pamiętających czasy Aleksandry Ogińskiej. Dziedziniec sąsiadującego Kościoła p.w.św. Stanisława także skrywa wiele ciekawostek. Warto przejść na drugą stronę ulicy.

Skrzynka - umiejscowiona na kordach, typu mikro, magnetyczna, mała fiolka, w środku jest tylko logbook. Zaleca się dyskrecję ze względu na duży ruch.

Ciesze się, że mogę komuś sprawić przyjemność więc proszę odkładać i maskować tak jak powinno być, aby inni też mogli czerpać z kesza radość.

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
28.11.2017 (28.11.2017)
Cache namePopiersie "Bohatera Północy"
HintSzukaj na jednej nodze, między ławkami. Nie w krzaczkach :-)
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device