Description

Grodziec (niem. Friedrichsgrätz) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie opolskim, w gminie Ozimek.

Wieś została założona w 1752 r. wśród lasów jako kolonia czeskich husytów, chroniących się w protestanckich Prusach przed prześladowaniami religijnymi. Swoją nazwę otrzymała na cześć ówczesnego króla Prus, Fryderyka II. Wieś ma charakterystyczny dla XVIII-wiecznej kolonizacji fryderycjańskiej geometryczny układ przestrzenny. Osią osady jest prosta droga z równoległym kanałem, gęsto zabudowana po obu stronach domami wiejskimi zwróconymi ku niej przeważnie szczytami.

Najnowsza powojenna historia wioski obrazuje tragedie byłych jak i obecnych mieszkańców. W 1945 r. wieś została włączona do Polski jako Grodziec, zaś jej ówczesna ludność wyjechała do Czech, byli to bowiem bracia czescy. W 1945 r. osiedlono tu wypędzoną z Biłki Szlacheckiej (pow. Lwów) ludność polską. Stracili oni swoje domostwa i zostawili ziemię swych przodków na zawsze, ale przybywszy na miejsce, zastali w niektórych domach jeszcze ciepłe piece, co obrazuje tragedię Braci Czeskich, którzy w pośpiechu musieli wyjechać do Czech.

Dawni mieszkańcy Biłki Szlacheckiej uznali nowe miejsce zamieszkania za swoje dopiero w latach siedemdziesiątych XX w. Mimo pogodzenia się z utratą małej ojczyzny, potomkowie biłczan kultywują zwyczaje kresowe przywiezione przez rodziców i dziadków na Śląsk.

Aby upamiętnić te wydarzenia, Stowarzyszenie „Nasz Grodziec” oraz Rada Sołecka postanowiły ufundować Pomnik Przesiedleńców ze Wschodu. Rzeźba przedstawia rodzinę, która została przesiedlona spod Lwowa i przyjechała w nieznane. Za monumentem ułożono fragment torów i postawiono nazwę stacji, z której przed laty wyjeżdżali dzisiejsi mieszkańcy Grodźca.

Obok pomnika zawisła tablica, na której wypisano nazwiska blisko tysiąca osób, głównie mieszkańców Biłki Szlacheckiej i Królewskiej, które w kwietniu 1945 roku przyjechały do Grodźca. Wielu z nich wierzyło, że zostaną tu tylko na chwilę, a później wrócą w rodzinne strony. Zostali na 70 lat.

Źródło: Wikipedia, NTO, inf. własne.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Skrzynka: mikro pojemnik magnetyczny

Zawartość: tylko logbook, certyfikaty dla trzech pierwszych znalazców (magnetycznie obok skrzynki)

Uwaga, skrzynka ukryta w ścisłym centrum miejscowości (szkoła, sklep, kościół, PKS itp.) - proszę uważać przy podejmowaniu... Skrzynka nie jest ukryta bezpośrednio w żadnym z elementów pomnika, kamieni też proszę nie przerzucać :)

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
28.11.2017 (28.11.2017)
Cache namePomnik Przesiedleńców ze Wschodu
HintPod..., zdjęcie pomnika jest jednocześnie spojlerem :)
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device