Description

[Kesz będzie należał do geościeżki BK] [Kesz w ramach serii: Bytom potęgą keszerską jest i basta!]

 

Pierwszą przesyłkę pocztową na ziemiach polskich przewieziono koleją 1 marca 1848 roku na trasie z Warszawy do Częstochowy. Niecałe dwa lata później - wszystkie przesyłki zagraniczne z Warszawy do Krakowa, Lwowa, Wiednia, Czech i na Śląsk przesyłane są drogą kolejową. Wszystkie!

Od roku 2008 kursował w Polsce ostatni wagon pocztowy na szynach. To ambulans nr 930 włączany do nocnego składu pociągu TLK relacji Szczecin - Przemyśl. Codziennie przewoził nawet kilkanaście ton ładunku pocztowego!

W nocy z 28 na 29 maja 2011 wspomniany wagon pocztowy wyruszył w swój ostatni kurs... W wydanym oświadczeniu Poczta Polska wyjaśnia, że transport samochodowy jest tańszy i dlatego całkowicie rezygnuje z transportu kolejowego.

W tym samym czasie we Francji 7 składów kolei dużych prędkości TGV przewozi codziennie przesyłki z prędkością 270 km/h - w czasie nocnej przerwy w ruchu pasażerskim. Każdy ze składów przystosowany jest do przewożenia nawet 65 ton przesyłek pocztowych!

Poczta Polska w Bytomiu miała dwa dedykowane, zadaszone perony pocztowe! 3 krawędzie peronowe, dedykowane windy do transportu poczty i własną bocznicę. Co zostało po poczcie kolejowej w Bytomiu? Spiesz się sprawdzić podejmując tego kesza, bo w planach jest zrównanie tego miejsca z ziemią.

 

Ciekawostki

 • Rosyjska poczta obecnie przewozi ponad 50% przesyłek koleją i ma zamiar polepszyć te statystyki. Obecnie posiada ponad 800 wagonów pocztowych, a w 2017 roku zamówiła kolejne 45 wagonów. Wagony te będą mogły poruszać się z prędkością do 160km/h i przewozić po 24t ładunku pocztowego.
 • Peron pocztowy w Bytomiu pojawia się na mapach z 1947 roku.

Kesz

Niestety nie ma żadnej legalnej drogi prowadzącej na perony pocztowe. Dlatego kesz znajduje się po przeciwnej stronie torów. Zdobywając go absolutnie nie wchodź na tory, ani też nie zbliżaj się do nich bardziej niż to konieczne. Skrzynka ukryta jest w takiej odległości od torów, by nikomu nie można było zarzucić chodzenia po torowisku. Podejmując w nocy nie świeć latarką jeśli nie trzeba - pomimo, że kesz ukryty jest legalnie, możesz zwrócić na siebie uwagę SOKistów, którzy Cię widzą.

Zwykły mały klipsiaczek, ciut poniżej powierzchni gruntu.

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Information
13.03.2018 (13.03.2018)
Cache namePoczta kolejowa
HintPrzed szarym
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device