Description

Pierwsze wiadomości w dokumentach o Zbrudzewie pochodzą z 1390 roku. Wieś należała do Zbrudzewskich, rodu rycerskiego, aż do roku 1868, kiedy to majątek został sprzedany Tekli Skrzydlewskiej z Mechlina. Kolejnymi właścicielami byli Edward Potworowski oraz od 1919 do II wojny światowej Teodor Ossowicki.

Dwór został wybudowany dla Skrzydlewskich na przełomie lat 60. i 70. XIX w. jako mała parterowa budowla. W 1920 Potworowscy powiększyli budynek o dwa obszerne skrzydła boczne. Uwagę zwraca drewniany ganek, niegdyś nieoszklony.

Po II wojnie światowej (1946r.) tutejsze dobra przejął skarb państwa, a gospodarowanie w nim rozpoczęła rolnicza spółdzielnia produkcyjna. Później mieściło się tu jeszcze przedszkole (do niedawna straszył klimatyczny, zarośnięty plac zabaw) oraz lokale mieszkalne. W okolicy znajdują się pozostałości parku krajobrazowego z pomnikowymi klonami zwyczajnymi, dębami szypułkowymi i lipami drobnolistnymi.

Obiekt niszczeje, a wstępu do środka bronią tablice, głoszące że "Budynek grozi zawaleniem". Ostatnio jednak (grudzień 2015) ruszyły prace porządkowo-remontowe,  być może coś zmienia się na dobre...

Kesz:

Z uwagi na prace w okolicy dworu, kesz został ukryty w pewnym oddaleniu, gdzie bardziej spokojnie można pobuszować. Pojemnik mikro, na wysokości ok, 2m, w większym, niestandardowym maskowaniu, zabierz coś do pisania. 

UWAGA: Certyfikaty dla znalazców (3+5) ukryte pod płotem (patrz fotospoiler).

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
28.11.2017 (28.11.2017)
Cache namePałace i dwory Wielkopolski #64 - Zbrudzewo
HintKesz założony w Wigilię...
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device