Description

Pierwsze wzmianki o pałacu w Brzegu Dolnym pochodzą z 1638 r. W 1660 roku posiadłość zakupił hrabia Jerzy Abraham von Dyhrn. W roku 1767 drogą mariażu z Antoniną Louisą von Dyhrn und Schönau, Dyhernfurth przeszedł w posiadanie ministra Śląska Karla Georga von Hoyma, który przystąpił do przekształcenia majątku w rezydencję.

Pałac von Hoymów

Przebudowę założenia pałacowego powierzono Karlowi Gotthardowi Langhansowi, który wsławił się przede wszystkim, jako architekt Fryderyka Wielkiego w Berlinie, projektując m.in. Bramę Brandenburską. W Brzegu Dolnym pozostawił po sobie 67 ha park, po raz pierwszy na Śląsku nawiązujący do form naturalnej przyrody. Rozpoczęta przez niego modernizacja posiadłości zakończona jednak została dopiero ok. 1800 roku. W styczniu 1945 r. dolnobrzeski pałac opuścił w raz z rodziną ostatni z rodu Hoymów hrabia Thassilo von Saurma-Hoym, który udał się przez Czechy do Niemiec. W lutym pałac spłonął, najprawdopodobniej podpalony przez rosyjskich żołnierzy. Na początku lat pięćdziesiątych został odbudowany w dość mocno zmienionym kształcie. Dziś jest siedzibą Dolnobrzeskiego Ośrodka Kultury, Urzędu Miejskiego (dawna oficyna mieszkalna) oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej (dawna stajnia i wozownia).

Kesz to mały pojemnik klipsowy z logbookiem i drobnymi przedmiotami na wymianę.

Zadanie:

Kordy nie wskazują miejsca ukrycia. W celu odnalezienia skrytki należy rozwiązać poniższą krzyżówkę. Odpowiedz na cztery pytania znajdujące się w podpowiedziach. Następnie podstaw otrzymane hasła we właściwe rubryki krzyżówki i skorzystaj z poniższego klucza, zamieniając litery na cyfry z właściwych rubryk.

Klucz: N 51° 15.ATS E 016° 43.NHA

Krzyżówka

 

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
28.11.2017 (28.11.2017)
Cache namePałac von Hoymów
Hint1. Gatunek pomnikowego świadka historii, sąsiadującego z pałacem. 2. Historyczna nazwa Brzegu Dolne
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device