Description

Nieczynna plaża nad Jeziorem Krosino, która jest usytuowana w sąsiedztiwe 2 Brygady Zmechanizowanej w Złocieńcu. Jednostka ta ma bogatą historię, która sięga lat 30-tych XX wieku, jest ulokowana w ciekawym kompleksie (jedynym takim w Polsce).

Pierwotnie nosiła ona nawzę Ordensburg Krossinsee na Pomorzu (oficjalna nazwa od 16 V 1941 Nationalsozialistische Ordensburg Falkenberg am Krossinsee) był jednym z trzech tego typu ośrodków szkoleniowych, w których kształcono przyszłych kadrowych pracowników i funkcjonariuszy NSDAP. Jakkolwiek Ordensburg ten nie był jeszcze całkowicie wykończony to w dniu 24 IV 1936 został oficjalnie oddany do użytku. W swej ponad 60-letniej historii tylko przez dwa lata (rok 1938 i 1939) był wykorzystywany zgodnie ze swym przeznaczeniem. Wybuch wojny w 1939 roku zakończył jego funkcjonowanie jako ośrodka szkoleniowego i kształcenie tzw. Ordensjunkrów. Podczas gdy dwa pozostałe Ordensburgi, tj. Vogelsang i Sonthofen znajdują się obecnie na ziemiach niemieckich to Krossinsee leży dziś w północno-zachodniej Polsce. Przez wiele lat nie było dokładnych wiadomości dotyczących losów tego Ordensburga po zakończeniu wojny. Według plotek Krossinsee miał zostać doszczętnie zniszczony w ostatnich dniach wojny przez wojska radzieckie. W rzeczywistości zaś wszystkie trzy Ordensburgi przetrwały do chwili obecnej w dobrym stanie.

Niestety zwiedzanie koszar nie jest możliwe dla zwykłych zjadaczy chleba więc trzeba nacieszyć się sporą dawką zdjęć oraz informacji, które można zaciągnąć w wielu książkach oraz internecie.

Proszę się nie obawiać groźnie wyglądających tablic typu "TEREN WOJSKOWY" itp... Wejście na plażę nie jest zabronione a najlepiej dostać się tam od strony poczty w Budowie przy której należy zaparkować auto. potem spacerkiem ok 5-10 min. i już... :-)

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
21.11.2017 (21.11.2017)
Cache nameOrdensburg-Złocieniec
Hintdziura w brzozie na wysokości ok 1,8 m.
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device