Description

 

Opactwo Benedyktynów w Melku - opactwo założone i do dziś należące do zakonu benedyktynów.

Opactwo powstało w średniowieczu, na miejscu wcześniejszej fortyfikacji. Niewielką część tych budowli obronnych wkomponowano w zespół klasztorny, czego przykładem jest wieża Babengergów. W XV w. tutejsi zakonnicy zainicjowali reformy w obrębie zakonu benedyktyńskiego, głosząc powrót do pierwotnej doktryny św. Benedykta i zyskując uznanie władz kościelnych, czego wyrazem było m.in. uznanie organizacji wspólnoty w Melku za wzorcową przez papieża Urbana VIII. Klasztor i kościół pw. św. Piotra i św. Pawła poddano gruntownej barokizacji i rozbudowie w XVIII w., w konsekwencji powstał jeden z największych barokowych zespołów sakralnych w Europie i najpiękniejszy [1] przykład baroku w Austrii. Inicjatorem tej rozbudowy był opat Berthold Dietmayr.

Do głównych obiektów klasztoru należą:

 • Kościół pw. św. Piotra i św. Pawła zbudowany na fundamentach średniowiecznego przez Jakoba Prandtauera, zdobiony freskami, autorem których jest Johann Michael Rottmayr. W kryptach świątyni są groby Babengergów.
 • Biblioteka z freskami autorstwa Paula Trogera, gromadząca księgozbiór około 100 tysięcy ksiąg, w tym 1200 rękopisów średniowiecznych.
 • Muzeum sztuki i dziejów klasztoru
Z tarasu widokowego położonego w parku klasztornym rozciąga się piekny widok na Dunaj i położone niżej miasteczka.

Trochę o mieście Melk:

Melk po raz pierwszy został wymieniony w źródłach w roku 831 jako Medilica. Pod nazwą Medelike wzmiankowany jest też w "Pieśni o Nibelungach".

Leopold I Babenberg, margrabia austriacki po otrzymaniu tych terenów w 976 r. właśnie w zamku w Melku urządził swoją rezydencję. Jego następcy wzbogacali ją o dalsze kosztowności i relikwie.

26 maja 1055 na zamku zmarł Wojciech Zwycięski, margrabia Austrii. W 1089 r. założono tu klasztor benedyktynów, których margrabia Leopold II z Babenbergów sprowadził z Lambach i wzgórze nieprzerwanie po dzień dzisiejszy należy do zakonu. Już w XII wieku istniała przyklasztorna szkoła, a w bibliotece gromadzono cenne manuskrypty.

W 1227 miasto uzyskało prawo urządzania jarmarków. W XV wieku opactwo było głównym ośrodkiem średniowiecznych reform w chrześcijaństwie i utrzymywało ścisłe kontakty z myślicielami z uniwersytetu w Wiedniu.

Od 1944 r. aż do ewakuacji 15 kwietnia 1945 na terenach Kasyna barona von Birago obóz koncentracyjny Melk, filię obozu w Mauthausen.

DOJAZD:

Miasto leży bezpośrednio przy tzw. autostradzie zachodniej (Westautobahn). Dojazd z Wiednia zajmuje około 45 min (około 80 km piękną równą autostradą ;) ) i linii kolejowej biegnącej wzdłuż Dunaju. Przez Dunaj przerzucony jest most, a w jednej z odnóg rzeki znajduje się przystań statków wycieczkowych, można popłynąć do Wiednia, do Bratysławy i jeszcze w kilka miejsc.

SKRZYNKA:

Tradycyjniak na kordach.

Skrzynka znajduje się przy zejściu na teren opactwa, skąd rozciąga się piękny widok na położone w dole zabudowania klasztorne. Uważnie się rozejrzyj czy nikogo nie ma w pobliżu żeby nie spalić kesza.

Najpierw zlokalizuj wzrokiem, później dopiero podejmuj. ;)

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
21.11.2017 (21.11.2017)
Cache nameOpactwo Melk
Hintwysoko świeci
CountryAustria
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device