Description

Symbol pochodzi z okładki książki autorstwa Jana B. Kozińskiego 'Przymuszeni z literą P. Jak Police.'

 

Skrzynka należy do serii "Obozy Polickie Hydrierwerke" (tu mapka obozów całej serii).

 

 

Opis historyczny:

<< Filia obozu Stutthof (Sztutowo). Oficjalnie nazwa obozu brzmiała: Konzentrazionslager Stutthof - Aussenlager Politz. Obóz ten został zlokalizowany w lesie miejskim należącym do Mścięcina, po lewej stronie szosy wiodącej ze Szczecina do Polic. Powstanie obozu jest ściśle związane z zakładami chemicznymi, które wykorzystywały więźniów jako najtańszą siłę roboczą. Zakłady chemiczne Hydrierwerke stały się inwestorem i konstruktorem obozu dla własnych potrzeb, o czym świadczy znaleziony plan techniczny urządzeń kanalizacyjnych, sporządzony w dniu 30 października 1944 r. przez biuro techniczne Hydrierwerke. [..] Zachowane do dzisiaj murowane baraki świadczą, iż był to obóz zbudowany według ustalonych założeń.

Organizacyjnie podlegał on obozowi koncentracyjnemu Stutthof do początku 1945 r., tzn. do momentu ewakuacji obozu macierzystego, a następnie przeszedł jako filia pod zarząd obozu koncentracyjnego Sachsenhausen. Ten stan utrzymał się aż do chwili ewakuacji Polic, tj. do 22 kwietnia 1945 r. Początki organizowania obozu są związane z obozem karnym "Hagerwelle", do którego w dniu 25 czerwca 1944 r. odkomenderowano z obozu w Sztutowie trzy kompanie wartownicze w sile piętnastu SS-manów i piętnastu żołnierzy. Na ich czele stał SS-oberscharführer Kuhlmann. Pierwszy transport liczący ośmiuset więźniów wyruszył ze Sztutowa do Polic dnia 27 czerwca 1944 r. [...]. Przywiezionych więźniów ulokowano tymczasowo w prowizorycznym obozie letnim, w pobliżu "Hagerwelle", zatrudniając ich przy budowie nowego obozu w Mścięcinie. W ciągu 1944 r. do obozu zaczęły napływać nowe transporty więźniów z północno-wschodnich terenów Rzeszy. Wśród transportów znaleźli się więźniowie ze Sztutowa i - podobno – 4000 osób z ewakuowanego Królewca. Jesienią 1944 r. przywieziono tam transport ludzi z powstania warszawskieg. [..]

Teren obozu był okolony drutem kolczastym na słupach betonowych; było to więc typowe ogrodzenie znane z innych obozów koncentracyjnych. Na placu ustawiono około trzydziestu dwóch baraków zbudowanych z płyt betonowych, umieszczonych na trwałych fundamentach. Baraki stały w trzech rzędach, rozdzielonych dość szerokimi przejściami. W zachodniej, najniżej położonej części obozu było przejście na drogę leśną, którą wyprowadzano więźniów do fabryki w Policach. W tej największej części obozu mieszkali wyłącznie mężczyźni.

Baraki obozu kobiecego w Messenthin (stan na 1964 r.). Widoczna miska umywalni. (źródła zdjęcia: http://politz.republika.pl/strona/stut.htm)

Tuż przy obozie męskim wydzielono cztery baraki dla kobiet. Była to filia obozu Ravensbrück. Na środku podwórza stały betonowe umywalnie. Obóz kobiecy posiadał oddzielne wejście, prowadzące przez drogę leśną do szosy. W lewym narożniku od wejścia za ogrodzeniem znajdował się drewniany bunkier o wymiarach 2x2 m, wykopany w ziemi, w którym zamykano więźniarki odsiadujące karę. 

 

[...]Obóz w Mścięcinie mógł pomieścić około 6500 więźniów w części męskiej oraz 600 do 800 więźniarek w obozie kobiecym. Biorąc pod uwagę stosunkowo dużą śmiertelność, wzrastającą zwłaszcza od końca 1944 r., a następnie wysyłki całych grup więźniów do innych obozów w głąb Rzeszy, twierdzenie Dunin-Wąsowicza o stanie liczbowym obozu w granicach 6000 do 7000 wydaje się bardziej prawdopodobne [..]. Stan więźniów uległ pod koniec kwietnia 1945 r. raptownemu spadkowi, osiągając - jak podaje meldunek z dnia 22 tego miesiąca - liczbę 2065 osób. Faktycznie jednak w przeddzień ewakuacji w obozie było o wiele mniej więźniów, gdyż część chorych i niezdolnych do marszu rozstrzelano na miejscu.>>

źródło: http://www.poszukiwania.pl/portal/modules.php?name=News&file=article&sid=394

O skrzynce:

Sam keszyk ukryty jest w ogrodzeniu otaczającym pomniki.

Odwiedzających skrzynkę prosimy o zabranie i zapalenie znicza ku pamięci wszystkich Tych, Którzy zginęli w tym miejscu. Tym bardziej, że miejsce to wygląda na trochę zapomniane.


Edytowano 2012.09.20: Dodano opis historyczny obozów.

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
20.11.2017 (20.11.2017)
Cache nameOpH - AUSSENLAGER PŐLITZ BEI STETTIN
Hintza pomnikiem drugim
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device