Description

OBÓZ RAD-Reichsarbeitsdienst (skrót: RAD - Służba Pracy Rzeszy) – była to masowa organizacja przystosowania obywatelskiego i wojskowego młodzieży w III Rzeszy.

Pierwotnym celem organizacji było kształtowanie postaw młodzieży wobec państwa poprzez pracę. Początkowo do organizacji wstępowali ochotnicy. W dniu 26 czerwca 1935 roku wprowadzono w III Rzeszy zarządzenie o obowiązku sześciomiesięcznej pracy na rzecz państwa, a obowiązek miał być wypełniony poprzez pracę w Reichsarbeitsdienst. Zarządzeniu temu podlegali mężczyźni w wieku od 18 do 25 lat, a od 4 września 1939 roku także kobiety.

Po wybuchu II wojny światowej głównym zadaniem Reichsarbeitsdienst stało się wykonywanie prac na rzecz Wehrmachtu, wtedy też RAD zaczęto traktować jako formację pomocniczą Wehrmachtu. Wykonywała ona szereg pracy na rzecz Wehrmachtu, a zwłaszcza zajmowała się budową umocnień. Dziełem tej organizacji był m.in. system umocnień Wału Atlantyckiego i Linii Zygfryda. Oddziały RAD wykorzystywane w pracach na froncie wschodnim, gdzie niektóre oddziały wzięły udział w walkach z Armią Czerwoną.

W 1944 część oddziałów RAD zaczęto wykorzystywać do obsługi baterii przeciwlotniczych. W 1944 do RAD zaczęto wcielać coraz młodszych mężczyzn w wieku od 15 lat i używano ich do budowy okopów i umocnień.

30 marca 1945 z oddziałów RAD utworzono 4 dywizje piechoty, które w kwietniu i maju 1945 walczyły w składzie 3 Armii Pancernej i 12 Armii

Do dzisiaj zachowały się liczne dowody na istnienie obozu RAD w lesie na trasie nr 137. Pomiędzy miejscowością Międzyrzecz i Pieski. Jest to zapomniane miejsce, wiele osób o nim nawet nie ma pojęcia. Pragnę was tutaj zaprosić i pokazać pozostałości. Według mnie są naprawdę warte uwagi. Dlatego postanowiłem założyć tu skrzynkę typu Multi która pozwoli zobaczyć najciekawsze wg mnie miejsca tego kompleksu.

 

 

O KESZU: skrzynka składa się z trzech etapów, do rozwikłania pierwszych dwóch niezbędna będzie bateria 9v.

ETAP I- znajdź skrzynkę, rozwikłaj łamigłówkę, odpowiedź pozwoli Ci dotrzeć do etapu II

ETAP II- znajdź skrzynkę rozwikłaj łamigłówkę, odpowiedź pozwoli Ci dotrzeć do etapu III oraz umożliwi podjęcie finałowej skrzynki.

ETAP III- znajdź skrzynkę, potwierdź wizytę,zapamiętaj hasło, jeśli jesteś jednym z trzech znalazców odbierz certyfikat.

UWAGA; pamiętaj o baterii, bez niej nie zawikłasz „łamigłówek” dwóch pierwszych etapów.

P.S Kordy mogą być nie dokładne więc szukaj obiektów  w promieniu kilku metrów, spojler do każdego etapu pomoże Ci zlokalizować skrzynkę.

Uszanuj skrzynki, i pozostaw niewidoczne, wykonawcą skrzynek jest 7 letni keszer.

 

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
16.03.2018 (16.03.2018)
Cache nameOBÓZ RAD-Reichsarbeitsdienst
HintETAP I - wejdź do środka i szukaj w narożniku, pod cegłami przysypane piaskiem. instrukcja do rozwik
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device