Description

O męstwie Bohaterów Bitwy nad Bzurą świadczą liczne cmentarze wojenne, pożółkłe dokumenty archiwalne i opowieści nielicznych już żyjących świadków tamtych tragicznych wydarzeń.

  Kutrzeba

 

My odwiedziliśmy ponad 70 cmentarzy rozrzuconych na wielu rubieżach pola bitwy i do odwiedzenia części z nich pragniemy Was zaprosić. Wybraliśmy je tak aby zobrazować ogromny obszar pola bitwy.

W dniach 16 - 18 września 1939 roku, w końcowej fazie bitwy nad Bzurą, siły polskie, podążające przez puszczę do Warszawy, toczyły walki z wojskami niemieckimi w rejonie wsi Polesie Stare, Cisowe, Górki i Zamość. Poległo 450 żołnierzy z armii „Poznań” i „Pomorze”.

Skutkiem stawianego oporu przez mieszkańców zajmowanych wsi, było stosowanie zasady odpowiedzialności zbiorowej. Często po krwawej bitwie, Niemcy w odwecie za poległych swoich żołnierzy „spędzali” miejscową ludność w jedno miejsce, aby dokonać na niej egzekucji.

Na cmentarzu w Leoncinie pochowano około 450 żołnierzy Armii Poznań i Pomorze oraz cywilnych ofiar tamtych krwawych dni.

Spoczywają tu żołnierze 57, 58, 61 i 62 Pułku Piechoty, 9 Pułku Ułanów Małopolskich, 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich , 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich, 7 Pułku Strzelców Konnych i 14 Wielkopolskiego Pułku Artylerii Lekkiej.

Skrzynka ukryta na terenie cmentarza, po prawej stronie figury. Nie trzeba kopać. Skrzyneczkę wyjmij do góry z opakowania.

W skrzynce poza pamiątkowymi certyfikatami i gadżetami na wymianę umieszczono garść pamiątkowych coinów. Takie same coiny znajdują się w pozostałych skrzynkach tego cyklu. Dlatego prosimy znalazców aby zabierali tylko jeden coin niezależnie od ilości znalezionych skrzynek co pozwoli większej ilości koleżanek i kolegów pozyskanie tej pamiątki.

W niektórych skrzynkach na okładce logbooka znajdują się litery i przyporządkowane im cyfry, które potrzebne będą do znalezienia skrzynek bonusowych i skrzynki finałowej dla tego cyklu.

To jak długo kesze przetrwają zależy od nas tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie a do tego obchodzimy się z keszem jakby to był nasz własny a wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie który może cieszyć oko.

Flag Counter

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
04.03.2018 (04.03.2018)
Cache nameNieśmiertelni #24 - Leoncin
HintPostawa strzelecka stojąc. Ostrożnie nie połam.
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device