Description

Klasycystyczny pałac w Passie został zbudowany w 1830 roku przez niemieckiego przemysłowca Jana Henryka Geysmera. Jest to piętrowa budowla założona na planie prostokąta z portykiem wejściowym umieszczonym nietypowo, nie w elewacji dłuższej, lecz krótszej, od wschodu.

W 1837 roku, dwa lata po śmierci Geysmera, pałac kupuje na licytacji warszawski bankier Ludwik Helpert, który w latach czterdziestych XIX wieku przebudował część wnętrz pałacowych, adaptując jedno z pomieszczeń na salę teatralną.

W 1851 roku majątek staje się własnością hrabiego Kazimierza Zyberka, a następnie jego syna Tadeusza, od którego majątek odkupił Henryk Halpert. Pałac pozostaje w rodzinie Halpertów do 1932 roku i następnie staje się własnością Pawła Jasińskiego. Po wojnie pałac użytkowany był przez Państwową Stację Hodowli Roślin, która doprowadziła do jego degradacji. Obecnie rezydencja ma nowego właściciela, który kończy generalny remont i chce urządzić w pałacu centrum szkoleniowo-hotelowe.

Pass jest położony 3 km na północny-zachód od Błonia. Wyjeżdzając z Błonia drogą nr.579 na Leszno należy skręcić w lewo, w pierwszą drogę od głównego skrzyżowania, która doprowadzi nas wprost do pałacu.

 

Legenda powstania Passu głosi, że gdy Napoleon przejeżdżał przez ów miejscowość w pałacu zostawił pas. Później miejscowość tą nazywano Pass.

 

 


 

Kesz ukryty na kordach

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
22.11.2017 (22.11.2017)
Cache nameNapoleoński Pass
HintSzukaj pod drzewem
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device