Description

W gminie Nowa Sarzyna najważniejszym walorem przyrodniczym jest rezerwat „Kołacznia” z naturalnym stanowiskiem różanecznika żółtego (Rhododendron flavum), zwanego azalią pontyjską. Rezerwat ten został utworzony 14 lutego 1967 roku i  jest najmniejszym rezerwatem w Polsce (0,10 ha). Ze względu na wysoką wartość florystyczną był badanych przez takich botaników jak M. Raciborski czy W. Szafer. „Azalia Pontyjska” uważana jest za osobliwość na skale europejską i najczęściej odwiedzana jest w miesiącu maju podczas kwitnięcia różanecznika żółtego.


Okaz ten rośnie na wydmie piaszczystej oraz nieliczne okazy wciskają się w podmokłą olszynę. Różanecznik żółty jest typową rośliną heliofilią i przyjmuje się, że jego pochodzenie jest w pełni naturalne, o czym świadczą znaleziska kopalne w osadach wieku plioceńskiego w okolicy Pienin. Gatunek tego krzewu występuje najbliżej w lasach sosnowych na płycie granitowej Wołynia, zaś jego główny ośrodek rozmieszczenia geograficznego leży na Kaukazie i w Azji Mniejszej. Stanowisko tej rośliny odkrył w 1909 roku J. Jędrzejowski, a w późniejszych latach opisał prof. Marian Raciborski w publikacji „Azalea pontica In Sandomierer Wald und ihre Parasiteu”. Gatunek ten został wpisany do „Polskiej czerwonej księgi roślin” jako gatunek rzadki. Stanowisko różanecznika żółtego kwitnie w maju przez około trzy tygodnie wydając narkotyzującą woń odczuwalna z 200 metrówLaughing. Oprócz różanecznika do innych osobliwości florystycznych rezerwatu należy zaliczyć rosiczkę okrągłolistną i storczyka samiczego, których istnienie w ostatnich latach nie potwierdzono.Frown

Z azalią związanych jest również wiele legend, które mówią o Tatarach, o zasadzce, o śmierci wodzów. Półksiężycowatą wydmę interpretują jako mogiłę usypaną zabitemu chanowi, a krzewy azalii jako posadzone na jego cześć.


 

Jak dotrzeć?
- zielony szlak pieszy z Nowej Sarzyny
- niebieski szlaka ATR 
- czerwony szlak rowerowy
- droga gruntowa (da się dojechać samochodem) od Woli Zarczyckiej


Skrzynka
 
Kesz został ukryty między dwoma dużymi sosnami (charakterystyczne miejsce). Namiary wskazują na miejsce ukrycia skrzynki z dokładnością +/-2m. Proszę o dyskretne podejmowanie i odkładanie skrzynki tak aby nie zdradzić miejsca ukrycia.

W keszu fanty wypełnione po brzegi pojemnika, dwa logbooki (stary i nowy) oraz certyfikatay. Prosze dokładnie obejrzeć "pojemnik" i tak samo zostawić dla innych. Do skrzynki da się dojechać samochodem. Zapraszamy 

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
  • There are no logentries yet
Photos
Information
21.11.2017 (21.11.2017)
Cache nameNajmniejszy rezerwat w Polsce
Hintpomiędzy dwoma dużymi sosnami był kiedyś sobie mały pniaczek :)
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

  • 01
    SOTA Caches

    Log your SOTA activations on APRS Caching too

  • 02
    APRS Caches

    Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

  • 03
    Living APRS Caches

    Even you are able to turn into a living APRS Cache

  • 04
    Geo Caches

    Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device