Description
Zielonogórski cmentarz żydowski
Pierwsi osadnicy żydowscy, przybyli do Zielonej Góry już w średniowieczu. Nie mogli jednak utworzyć samodzielnej gminy wyznaniowej, gdyż ówczesne prawo zabraniało im nabywania ziemi na własność. Dopiero w roku 1812 ukazał się edykt królewski, który ów zakaz znosił.
Jeszcze w tym samym roku, latem, starszy gminy żydowskiej, doktor praw Zachariasz Anders, wystąpił z petycją o zakup ziemi pod cmentarz. Rada Miejska wniosek przyjęła i wkrótce rozpoczęły się prace nad ukształtowaniem terenu pod przyszłą nekropolię izraelicką.
Cmentarz żydowski został założony w 1814 roku, a do tego czasu obywatele miasta wyznania mojżeszowego byli chowani w ściśle wyznaczonych kwaterach (nieistniejących już dziś) cmentarzy: Jakubowego oraz św. Trójcy.

Dziś na obszarze dawnego cmentarza znajduje się kaplica pochodząca z I poł. XIX w. oraz fragmenty muru ogrodzeniowego cmentarza z II poł. XIX w. Kaplicę, którą do niedawna dzierżawili harcerze zielonogórscy, otrzymała gmina żydowska w ramach rekompensaty za stratę synagogi (została zniszczona przez hitlerowców w czasie tzw. Kryształowej Nocy) wybudowanej w latach 1882-1883 na dzisiejszym placu Wielkopolskim.
Przy fragmentach muru ogrodzeniowego (ul. Chmielna) znajduje się tablica informacyjna, natomiast od strony ulicy Wrocławskiej parę kroków od chodnika umieszczono granitowy blok z płytą pamiątkową.
Obecnie układ dawnego cmentarza jest dość czytelny. Nagrobki jeszcze 10 lat temu zajmujące cały teren cmentarza zostały przeniesione do kaplicy, lecz nie wszystkie….nie wiadomo czemu część z nich niszczeje pod cmentarnym murem i czeka na …no właśnie „na co?”, pozostałe macewy przykryło gęste poszycie roślinne.


KESZ - mały pojemnik ukryty w obrębie cmentarza.
Podjęcie skrzynki nie wymaga kopania ani przesuwania macew - proszę więc wstrzymać się od tego typu działań!

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
20.11.2017 (20.11.2017)
Cache nameNT-015 Kirkut
HintNa wysokości kostek.
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device