Description

Pozycje na prawym brzegu Rawki i Bzury zostały przygotowane w pierwszej połowie grudnia, a następnie obsadziły je rosyjskie armie wycofujące się po bitwie pod Łodzią. W rejonie Kamiona główne pozycje rosyjskie znajdują się na skarpie Rawki, walki o ich przełamanie zaczynają się 19 grudnia 1914, kiedy na  prawy brzeg przeprawiają się oddziały niemieckiej 49 Rezerwowej Dywizji (a później 50RD)... nie udaje się to, ale Niemcy utrzymują przyczółek na przedmościu w Kamionie (na południe od tej skrzynki i na zachód od z OP1AD6). Pozycja ta mimo walk utrzymuje się bez większych zmian przez ponad pół roku, do 17 lipca 1915, kiedy to Rosjanie wycofują się z linii Rawki-Bzury.

Przy skrzynce zobaczycie mogiłę zbiorową na szczycie skarpy Rawki, czyli w miejscu gdzie były pozycje obronne. Zwróćcie uwagę na tabliczkę, identyczne znajdziecie między innymi na cmentarzach min. OP02A1, OP284C., OP864W, OP1AD6, a nawet pod Łodzią. Takie tablice z własnych funduszy wykonywał pan Lewandowski, a następnie rowerem rozwoził i umieszczał w takich zapomnianych miejscach jak to.


Rosyjskie mogiły zbiorowe nad Rawką (fot. arch.)... nie wiem gdzie dokładnie, ale to może była jedna z nich

 

Kolejną ciekawostką tego miejsca są ślady działalności bobrów. Jakieś 50 metrów na południowy-wschód od skrzynki jest bobrza tama, która jest na tyle solidna, ze można po niej przejść na drugą stronę, warto poniuchac naokoło, bo można w tym miejscu sporo sie dowiedzieć o bobrzych zwyczajach.

Pamiętajcie, że jest to Bolimowski Park Krajobrazowy i legalnie pod skrzynkę możecie dotrzeć jedynie pieszo lub rowerem. Inne pojazdy należy porzucić przy drodze wiodącej z OP1AD6 do OP2828 (np. tu: N51° 57.349' E20° 16.202')

Do znalezienia skrzynki łopatka niepotrzebna, ale rękawiczki mogą się przydać. Zimą (mróż, śnieg) niedostępna. Pod sosną... wiem że w sosnowym lesie to marna podpowiedź, ale przynajmniejwyklucza nieliczne brzózki ;-)

Kordy mogą nie być super dokładne, bo podczas pomiaru padł mi telefon.

nie zapomnij spisać (lub zrobić zdjęcie) kodu do Finału Geościeżki

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
  • There are no logentries yet
Photos
Information
22.11.2017 (22.11.2017)
Cache nameMogiła na skarpie Rawki
HintPod sosną na skarpie, pień drzewa z ledwością można objąć (a niektórzy nawet nie dadzą rady)
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

  • 01
    SOTA Caches

    Log your SOTA activations on APRS Caching too

  • 02
    APRS Caches

    Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

  • 03
    Living APRS Caches

    Even you are able to turn into a living APRS Cache

  • 04
    Geo Caches

    Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device