Description

Fajnie byłoby pojechać nad Morze Czarne. Ale ja zapraszam nad Jezioro Czarne niedaleko wsi Dobra. Słonecznej pogody nie gwarantuję (chociaż zdarzyć się może-morze), ale urokliwe miejsce na łonie natury niewątpliwie to jest.

 

Położone w środku lasu. Było elementem Słonecznikowego Traktu II, zorganizowanego przez niezwykle aktywną Fundację „Kaszubskie Słoneczniki” z Gogolewka. Szerzej o nich – odsyłam na stronę: http://www.sloneczniki.org/slonecznikowa_wies/. Teraz tablica informacyjna przesunięta jest trochę dalej (Prawdziwe drzewo).

Punkt nad Jeziorem Czarnym był kolejnym na szlaku. Szlak zaczyna się w miejscowości Dobra. Stąd przez wieś można pojechać wzdłuż Jeziora Dobrskiego przeciwpożarową drogą szutrową Nr 21 i na końcu jeziora można pozostawić samochód na parkingu, który też był elementem szlaku. Najbardziej zachęcam do pozostawienia samochodu we wsi i przejście całego szlaku pieszo (tym bardziej, że są tam inne skrzynki). Jest też możliwość dojazdu z Malczkowa polną drogą (dość dobry stan, ale po wykopkach różnie bywa) do tegoż parkingu. Z parkingu trzeba kierować się na zachód. Ale leśna droga (patrząc na zachód) jest lekko w lewo (trzeba ją zauważyć, gdyż jest trochę już zarośnięta). Jeszcze bardziej w lewo (drogą 21 wzdłuż jeziora) jest większa boczna droga leśna. Wybór pozostawiam poszukiwaczom.

 

Jezioro Czarne wywodzi swoją nazwę z niemieckiej nazwy tego jeziora, czyli Schwarzer See. Inna, polska nazwa to Jezioro Świdno. Zajmuje powierzchnię 11,42 ha. Jest jeziorem przepływowym. Co przez nie przepływa? Strumień Rębowa. Wychodzi on z Jeziora Dobrskiego i uchodzi do rzeki Łupawa (lewy dopływ). Długość strumienia - zależy od publikacji. Może mieć 12,5 km lub 13,59 km.

Szczególnie pieknie w tym miejscu jest w czasie zachodu słońca. Bardzo interesująca fauna wokół jeziora. Widać tu wędkarzy, więc i ryb nie brakuje.

 

 

Skrzynka

Gdyby były problemy z lokalizacją patrz podpowiedź szyfrowana.

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Information
07.03.2018 (07.03.2018)
Cache nameMoże Czarne, ale jednak Jezioro
HintNisko, wewnątrz czegoś, co ma średnicę około 1 metra.
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device