Description

Zachęcam do szukania zupełnie nieznanych miejsc w województwie świętokrzyskim. Bardzo pomocnym w tych poszukiwaniach jest opencaching. 4 grudnia wybrałem się z grupą kolegów na wędrówkę po podmokłych obszarach (trzęsawiskach i bagnach) rzeki Czarnej Staszowskiej, w jej górnym biegu. Przeszliśmy i częściowo przebrnęliśmy 17 km. Podczas tej wyprawy znalazłem kilka bardzo ciekawych miejsc, a w trzech z nich zamontowałem skrzynki. Nie, nie są w miejscach gdzie można zostać wciągniętym przez  bagienne topielice. Dotarcie do nich bedzie dużo łatwiejsze.

Pierwsza skrzyneczka znajduje się nad rzeką Czarną Staszowską, nieopodal wsi Smyków. Zamontowana jest tam, gdzie stał młyn wodny. Właścicielem młyna był Kwiatkowski ze Smykowa, stąd nazwa kesza. W wyniku dużego poziomu wody w Czarnej w roku 1972, pękła tama przy młynie i woda dokonała w nim wiele zniszczeń. Od tamtego czasu młyn przestał funkcjonować. Około 5 lat później, budynek młyna został rozebrany.

Przy młynie funkcjonował też mini tartak. Trajzega - piła tarczowa (trajzega – nazwa używana głównie w woj. świętokrzyskim oraz łódzkim, krajzega – głównie w centralnej Polsce) była napędzana lokomobilą parową.

Gdzie szukać skrzynki?

Szukanie  najlepiej zacząć od Smykowa. Przyda się GPS. Dla poszukiwaczy bez GPS-a mała podpowiedź. Bardzo sympatyczny Pan Marek, były sołtys Smykowa, trochę Was naprowadzi.  Kordy wskazują miejsce poszukiwań. Rośnie tam olcha z dwoma pniami. W jednej odnodze jest dziupla i w niej trzeba szukać zawiniętego w czarny worek pojemnika po kinder niespodziance. W pojemniku logbook i ołówek oraz mała różyczka dla pierwszej znalazczyni. Powodzenia.

Należy uważać, żeby nie wpaść do rzeki!!!

Po drugiej stronie rzeki, w zaroślach, znajdziecie kamień młyński do mielenia zboża na kaszę. Rzekę przejdziecie mostkiem, który znajdziecie idąc kilkadziesiąt metrów w dół Czarnej.

Podczas poszukiwań można pokusić się o dokonanie wpisów do logbooków dwóch pozostałych keszy: "Dąb na Grzebieniu" i "Cmentarz Lipice".

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
22.11.2017 (22.11.2017)
Cache nameMłyn Kwiatkowskiego
HintPan Marek mieszka przy "smykowskim rondzie"
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device