Description

Tym razem zapraszam was na tereny dosyć oddalone od mojego miasta. Keszyk założony spontanicznie podczas wypadu na pobliskie keszyki. Udało mi się jednak znaleźć informacje na temat tej okazałej kalpiczki.

Kaplica jest wykonana z drewna. Dach dwuspadowy, drewniany, oparty jest na czterech belkach. Kaplica jest otwarta. W części dachowej znajduje się drewniany krzyż. Trzy boki kaplicy otoczone  są  drewnianymi sztachetami. Przód kaplicy jest otwarty umożliwiając wejście wiernym  do środka obiektu. W środku znajdują się dwie drewniane ławki. Jedna po lewej, druga po prawej stronie. Wejście do kaplicy, oraz połowa obiektu wyłożone są betonowymi płytami. Z kolei druga część kaplicy otoczona jest piętnasto centymetrowymi małymi palami drewnianymi, wewnątrz których znajduje się żwir. Jest to podwyższenie, na którym stoi figura.
    W przypadku figury natrafiamy na pewien problem. Mianowicie mieszkańcy Trach, oraz poprzednie pokolenie, było przekonane, że figura przedstawia świętego Rocha. Natomiast źródła podają, że figura przedstawia świętego Jana Chrzciciela. Przyjrzyjmy się więc figurze. Przedstawia ona mężczyznę, ubranego w tunikę i płaszcz, trzymającego w lewej ręce księgę, a na niej baranka. Jak wiemy ikonografia inaczej przedstawiała świętego Rocha. Który był ukazywany, jako żebrak z kijem podróżnym i torbą, obok niego, lub razem z nim przedstawiano psa liżącego mu rany, często pojawiał się obok niego anioł. Natomiast w tym przypadku,  mamy  wręcz  do  czynienia  z  konkretną  figurą świętego Jana Chrzciciela, który często był przedstawiany z barankiem na księdze, w płaszczu ze skóry zwierzęcej. Dlatego prawdopodobne jest, że nazwa figury jako „święty Roch”, jest nazwą zwyczajową przejętą od poprzedniego pokolenia. Istnieje również prawdopodobieństwo, że wcześniej mogła znajdować się tam figura świętego Rocha. Dodatkowym dowodem na to jest nazwa ulicy, która w połączeniu z drogą leśną, przebiegającą obok kaplicy, tworzy jedną całość.

Skrzynka:

Mikro-magnetyk, nie powinno być problemu ze znalezieniem.

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
22.11.2017 (22.11.2017)
Cache nameLeśna Kapliczka Rocha
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device