Description

                            Artykuł napisany przeze mnie w 2004 roku do Młodzieżowej Gazety "SLANG":

 

"Zapomniana latarnia na Górze Szwedów"

Podczas pobytu w lipcu 2003 r. na Półwyspie Helskim wybrałam się w odludne i dzikie miejsce - na Górę Szwedów. Góra ta została tak nazwana prawdopodobnie po tym, jak szwedzki okręt
"Christine" osiadł w tym rejonie na mieliźnie. Jest to jedno z wyższych wzniesień na półwyspie. Stoi na nim opuszczona, nieczynna dziś latarnia. To bardzo ciekawa konstrukcja, mająca swoją historię. Została zbudowana w 1936 roku. Była to 17-metrowa wieża stalowa o konstrukcji ażurowej. Okrągła galeria zakończona była daszkiem w krztałcie kopułki.
Obsługiwała ją załoga latarni w Helu, skąd była dozorowana i zasilana, toteż nie można było zbyt na niej polegać, zwłaszcza w niepogodę.
Była latarnią jedynie pomocniczą w stosunku do
latarni helskiej, jednakże jej światło było ważne dla wpływających statków. Jedyną informacją, że działa poprawnie była świecąca neonówka na tablicy rozdzielczej w Helu. Pewnego wieczoru u schyłku lat osiemdziesiątych neonówka ta nie zapaliła się, toteż dyżurny wówczas latarnik wsiadł na motorower i czym prędzej pojechał sprawdzić przyczynę. Na miejscu okazało się, że wandale potłukli szyby, żarówki, etc. a także poprzesuwali stalowe płyty zakrywające kilkumetrowe piwnice. Wyprawa ta niemalże zakończyła się śmiercią latarnika, gdyż spadł on w dół, jednocześnie zawalając
konstrukcję stropu. Zaniepokojeni dłuższą nieobecnością latarnika koledzy po kilku godzinach wyciągneli go z piwnicy żywego, lecz solidnie kontuzjowanego. Na kilka miesięcy latarnia zgasła, gdyż tyle czasu trwała jej naprawa. Ponownie zaświeciła wiosną następnego roku. Stalową konstrukcję od fundamentów do wysokości kilku metrów obłożono wielkimi płytami uniemożliwiając tym samym dostęp osobom niepowołanym.
W roku 1990 jej światło zgasło na zawsze.

Z Góry Szwedów roztacza się przepiękny widok na otwarte morze, lasy, miasteczko...
W oddali widoczny jest masywny czubek obserwacyjnej wieży baterii Schleswig Holstein, również pięknie widac obecną latarnię morską, statki, a nawet dośc dokładnie Zatokę Gdańską.


Opis kesza:

Kesz umiejscowiony jest na szczycie latarni.

Dojście na górę wymaga albo sprawności albo dodatkowego sprzętu w postaci np. liny.

Można wejść po istniejącej konstrukcji i kratach, gdy jest się wygimnastykowanym lub ewentualnie posiłkować się liną do asekuracji.

Wejście tak naprawdę jest bezproblemowe, ale mimo to uważaj na siebie.

 

 Skrzynka NIE POWINNA być zdobywana  przez osoby z lękiem wysokości, gdyż znajduje się na sporej wysokości.

Ponosisz pełne ryzyko i odpowiedzialność za wszelkiego rodzaju szkody, z uszkodzeniami ciała i śmiercią włącznie. Jeżeli nie zamierzasz lub nie jesteś w stanie takiej odpowiedzialności i ryzyka podjąć - nie powinieneś zdobywać tej skrzynki. Jeżeli masz lęk wysokości to lepiej nie podejmuj wyzwania! Wrzuć ją do ignorowanych. Nie musisz mieć przecież wszystkich skrzynek zdobytych w serwisie, a tym bardziej moich   

Nie jest to więc kesz dla każdego, a głównie dla miłośników extremalnych doznań i adrenaliny, poszukiwaczy pragnących mocniejszych wrażeń i silnych, emocjonalnych przeżyć.

 

 

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
21.11.2017 (21.11.2017)
Cache nameLatarnia na Górze Szwedów - Hel
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device