Description

KRZYŻ III TYSIĄCLECIA - PODEST

Mikro keszyk założony przy okazji zdobywania pobliskiej skrzynki, która przyprowadziła mnie w te oto wspaniałe miejsce. Uznałem, że taki piękny metalowy podest nie może się zmarnować. Gdybym nic tu nie zasadził to odjechałbym z bólem serca ;]

Kilka Ciekawostek:

Liczby związane z krzyżem są mocno, lecz w sposób częściowo przypadkowy powiązane z życiem Jana Pawła II i Syna Bożego Jezusa Chrystusa. Świadczy o tym choćby fakt, że wzrok stojącego w galerii przeciętnego człowieka znajduje się na wysokości 30 metrów, a tyle właśnie lat miał Pan Jezus rozpoczynając swoją działalność publiczną. Do wysokości galerii, łącznie z nią, konstrukcja ma wysokość 33 metrów, tyle ile lat trwało życie Pana Jezusa.

Wysokość samego krzyża umocowanego na szczycie galerii ma 14 metrów. W taki sposób, w krzyż ten została wpisana data śmierci Jezusa Chrystusa. W ujęciu egzegetycznym było to 14 dnia miesiąca Nisan 33 roku. Tak, więc na 33 metrach od ziemi (czerwona część konstrukcji + galeria) stoi 14 - metrowy krzyż. Jego pozioma belka ma długość 10 metrów, co odpowiada Dziesięciu Przykazaniom regulującym życie człowieka. Wysoko trzeba unieść głowę żeby zobaczyć ten krzyż na szczycie konstrukcji, przemyśleć ową symbolikę i w jakiś sposób przeżyć religijnie swój pobyt w tym miejscu. Na cegiełce, którą rozprowadzano, gdy krzyż był w początkowej fazie budowy jest zdanie kardynała Stefana Wyszyńskiego: "Krzyż jest wielką szkołą miłości i formacji ludzkiej osobowości, katedrą wychowania społecznego".

Swoje symboliczne znaczenie ma też aranżacja miejsca, gdzie stoi krzyż. Do krzyża prowadzi brama znajdująca się w odległości 40 metrów od środka konstrukcji. Liczba 40 symbolizuje 40 lat wędrówki narodu wybranego z Mojżeszem do Ziemi Obiecanej. I tak jak Mojżeszowi nie dane było wejść do upragnionego miejsca, tak i krzyża nie wzniesiono za życia Jana Pawła II tylko dopiero za pontyfikatu jego następcy Benedykta VI

Patrząc z lotu ptaka na miejsce usytuowania krzyża widzimy, że jest on wpisany w podwójny kielich: wewnętrzny - "goryczy" i zewnętrzny - "umocnienia". Podstawa tego kielicha sięga bramy, długa "nóżka" tak jak droga prowadzi nas od niej do krzyża, następnie brzegi tej drogi utworzone przez kielich zewnętrzny rozchodzą się tworząc czarę kielicha obejmującą dookoła podstawę potężnej konstrukcji. Wnętrze czary kielicha zawiera też przestrzeń dziesięciometrową i ta część symbolizuje życie wieczne, w którym znajdą swe miejsce zbawieni, nagrodzeni i szczęśliwi w Domu Pana i potępieni którzy podczas życia ziemskiego postanowili odwrócić się od Boga, wybrali własną drogę bez Boga, zatem otrzymają karę. Św. Augustyn, który nawrócił się w 33 roku życia, stwierdza: "Bóg stworzył nas bez nas, ale nie zbawi nas bez nas". Oznacza to, że konieczna jest nasza wola i zaangażowanie.

Brama ma wysokość 9 metrów i jest związana z Bramą Niebieską; tak wołamy do Maryi w litanii loretańskiej. Liczba 9 symbolizuje 9 miesięcy przed narodzeniem Jezusa, sam początek, zaranie Historii Zbawienia. Kielich wewnętrzny, który będzie zalany asfaltem symbolizuje drogę ziemskiego życia człowieka. Na tym asfalcie powstanie siedem białych linii; takich, jakie możemy zaobserwować na każdej innej drodze, arterii komunikacyjnej. Jednak linie w tym miejscu oznaczają zgoła coś zupełnie innego. Układ ich, niektórym patrzącym będzie przypominał świecznik siedmioramienny, którego ramiona zakończone płomieniami osiągną długość owych 40 metrów. I tu pojawia się kolejne znaczenie liczby 40, mianowicie takie, że właśnie 40 dni jeszcze chodził Pan Jezus po ziemi po swoim zmartwychwstaniu zanim wstąpił do nieba. A wcześniej nakazał apostołom modlić się i oczekiwać na zesłanie Ducha Świętego, którego otrzymali po 10 dniach od Wniebowstąpienia.

Owe 7 linii biegnących na kształt świecznika siedmioramiennego oznaczać ma 7 sakramentów świętych, siedem darów Ducha Świętego, które otrzymali apostołowie i które są wpisane w życie wewnętrzne człowieka, zdążającego do nieba dźwigając swój krzyż, a równocześnie umacniającego się przez Sakramenty Święte.


Nie ukrywam że przeczytane przeze mnie informacje, wywarły na mnie ogromne wrażenie. Chciałoby się brzydko powiedzieć... Ksiądz patronujący projekt miał łeb na karku!

Symbolika jest tutaj namacalna w każdym elemencie. Teraz czuję, że tu i ilość prętów w ogrodzeniu miałoby swoje uzasadnienie ;)

----------------------------------------------

Mikro Magnetyk na wymacanie.
Usytuowany został na samym końcu 9 metrowego podestu.
 

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
22.11.2017 (22.11.2017)
Cache nameKrzyż III Tysiąclecia - Podest
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device