Description
Jezioro Komosa jest sztucznie utworzonym zbiornikiem o powierzchni 18 ha, powstałym wskutek spiętrzenia puszczańskiej rzeczki o nazwie Pilnica. Znajdują się tu rybne stawy hodowlane. Jeziorko zostało utworzone w XIX wieku przez niejakiego Rybowicza, który miał farbiarnię sukna. Odławiano tutaj wielkie karpie królewskie, które trafiały na stoły zarówno panów, jak i biedaków.
 

Tenże Rybowicz oprócz stawów zbudował tu młyn, a z czasem obok niego powstała osada – Krasne. Młyn cieszył się dobrą sławą, bo według opowieści miejscowych „mąka wychodziła z niego bielutka jak śnieg”, więc przyjeżdżali tu chłopi z całej okolicy. Młyn pracował bez przerwy, w dzień i w nocy, dając pracę wielu ludziom z Supraśla.

Rybowicz powierzył młyn swemu synowi, który okazał się nadzwyczaj obrotny. Sprowadził nowoczesne maszyny z zagranicy i interes rozkręcał się coraz bardziej. Przyjeżdżali tu już nie tylko miejscowi, lecz także ludzie z Białegostoku, Czarnej Białostockiej czy Zabłudowia. Stary Rybowicz był dumny ze swego syna i planował postawić mu dom na wzgórzu, aż pewnej nocy wszystkie jego plany rozwiały się w jednej sekundzie...

Miejscowi chłopi zauważyli, że światło w młynie zgasło, a jednak urządzenia nie przestawały pracować. Weszli do środka i zobaczyli, że żarna pracują na pusto. Zaczęli nawoływać młodego gospodarza, ale odpowiadała im tylko cisza. Młyn był pusty. Poszli więc na strych i gdy otworzyli drzwi, ujrzeli przerażający obraz. Młody Rybowicz dyndał na sznurku z szeroko otwartymi oczami...

Młynem na powrót zajął się ojciec, a życie potoczyło się dawnym rytmem, aż do dnia, gdy młyn ni stąd, ni zowąd stanął i nie chciał ruszyć dalej. Stary ojciec znał przyczynę. To zmarły syn go zatrzymał. Poszedł więc na górę, by z nim pertraktować. Najwyraźniej przekonał syna, gdyż po chwili młyn ruszył. Od tej pory zdarzał się od czasu do czasu nagły postój i ojciec znów musiał iść na górę rozmawiać z synem. Najęci młynarze nie chcieli pracować w nocy. Mówili, że słyszą, jak ktoś chodzi po młynie i zatrzymuje maszyny.

info za: www.mapakultury.pl

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
23.11.2017 (23.11.2017)
Cache nameKrasne. Nawiedzony młyn
HintAlbo masz długą rękę, albo nadzieję, że wody pod mostkiem brak
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device