Description
Adnotacje Centrum Obsługi Geocachera:
Data: 18-05-2018 08:56:25, dodane przez brasia
Po reaktywacji zmieniono współrzędne i spojler.
(End of annotations)

Trochę historii:

Kościół w Kamionnie istniał już w XII w.

Obecny, pw. Narodzenia NMP zbudowano w 1499 r. z fundacji M. Kamieńskiego – wg tradycji opata cystersów z Bledzew. Remonty nie zatarły gotyckiego stylu budowli.

Kościół, należący do cenniejszych zabytków gotyckich Wielkopolsce, wznosi się malowniczo na skraju głębokiej doliny Kamionki. 
Jest orientowany (prezbiterium zwrócone w stronę wschodnią), jednonawowy, zbudowany na planie prostokąta, z przylegającymi doń kruchtami i wieżą. 
Pozbawione tynku zewnętrzne mury, wzniesione z cegły o układzie polskim, ozdobione są fryzami. Ścianę wschodnią wieńczy piękny, trójkondygnacyjny szczyt gotycki, ze szczytu zachodniego natomiast pozostała tylko dolna kondygnacja. 
W ścianach tkwią wmurowane kule kamienne z okresu wojen szwedzkich, szwedzkich pd. widać tzw. dołki. Do tejże ściany przylega ciekawa wieża – dzwonnica, zwieńczona ceglanym hełmem. N
a wieży wisi dzwon z XVI w.

Wyposażenie wnętrza po odnowieniu w ostatnich latach prezentuje się bardzo okazale. 
Ozdobna krata z 1999 r. oddziela część świątyni pod chórem od głównej nawy kościoła, umożliwiając nawet podczas zamknięcia obejrzenie wnętrza. Nawa i kruchta od pn. nakryte bogatymi sklepieniami gwiaździstymi. W ścianie pn. trzy wnęki ostrołukowe, pozostałość po niezrealizowanej nawie bocznej. 
Ołtarz główny, barokowy, pochodzi z XVIII w. w polu środkowym obraz MB z Dzieciątkiem „Kamiennej Pani”, po bokach liczne figury świętych, antependium kurdybanowe (tłoczona skóra ) z XVIII w.  Ołtarz  boczny późnorenesansowy z 1 poł. XVII w., z rzeźbami aniołów, Chrystusa na krzyżu oraz Matki Boskiej i św. Jana.
Rokokowa ambona pochodzi z 1766 r. 
Nad wejściem do zakrystii (zamykanym żelaznymi drzwiami), dawnego, rozebranego ołtarza. W tej części ołtarza znajdują się też części późnogotyckie stalle z XVI w. i ławy lokatorskie (opiekunów kościoła) z XVIII w. 
Z tego samego okresu pochodzą ławki pośrodku kościoła. 
Na ścianie południowej stare obrazy przedstawiające: Św. Rocha (XVII w.), Św. Trójcę (XVI w.), męczeństwo św. Barbary (XVIII w.) oraz rzeźby pochodzące zapewne z rozebranego ołtarza. W kruchcie południowej ludowa rzeźba Chrystusa Frasobliwego.

W ostatnich latach świątynia została w wielkim pietyzmem odnowiona.

W październiku 1999 r. odbyły się podniosłe uroczystości 500-lecia budowy kościoła. Dziedziniec kościelny (ładny widok na dolinę Kamionki), otacza późnogotycki mur. Od kościoła w dolinę Kamionki prowadza malownicze schody.

 

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
  • There are no logentries yet
Photos
Information
21.11.2017 (21.11.2017)
Cache nameKościół w Kamionie
Hint po prawej stronie wejścia do kościoła
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

  • 01
    SOTA Caches

    Log your SOTA activations on APRS Caching too

  • 02
    APRS Caches

    Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

  • 03
    Living APRS Caches

    Even you are able to turn into a living APRS Cache

  • 04
    Geo Caches

    Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device