Description

Była to bojówka 24 lub 15 bojówkarzy (źródła podają sprzeczne informacje), grupy białoruskich chłopów nie godzących się z otaczającym ich poniżeniem oraz nędzą. Używali również nazwy "Bractwo Włościan Białorusinów". Dowódcą grupy był H. Szymaniak – „Skamaroch”, nazywający się też atamanem, a zastępcą A. Tomaszuk. Działalność tej grupy była w zasadzie incydentem. 17 kwietnia 1922 oddział podpalił składy drewna na 102 kilometrze linii kolejowej Czeremcha – Hajnówka. W tym samym czasie nieznani sprawcy spalili most kolejowy na Narewce w okolicy Białowieży. Przypuszczalnie było to dziełem tych samych bojówkarzy. To wydarzenie prawdopodobnie leży u podłoża niesłusznego nazywania rozebranego mostu drogowego na Narewce „spalonym mostem”.

Najgłośniejszą akcją oddziału był napad na miasteczko Kleszczele w nocy z 28 na 29 kwietnia 1922 roku. Zginęli wtedy dwaj policjanci i osoby cywilne. Oddział zrabował broń i inne dobra (m.in. chomąta, umundurowanie, pieniądze, wódkę, furmankę), z którymi wyjechał do puszczy. Dnia 6 maja 1922 r. oddziały wojska i policji okrążyły w Puszczy Białowieskiej partyzantów "Skamarocha" i po krótkiej walce ujęły część osób. Kilku innym udało się uciec i wrócić do swoich wsi. W czasie obławy w Puszczy Białowieskiej policja odnalazła kryjówkę oddziału "Skamarocha". Znaleziono w niej m. innymi list z ostrzeżeniem przed wywożeniem drewna z Puszczy Białowieskiej, który był wysłany do Wileńskiej Dyrekcji Kolei Państwowej.

 

Zaliczenie skrzynki polega na znalezieniu pk2 oraz wpisie do dziennika. Skrzynka dwuetapowa, a dla chętnych bonus czyli kordy na PK1 skrzynki “KOSIAK5 – PO CZTERECH ŁUSKACH DO CELU”. W głównej skrzynce znajduje się mapa (proszę nie zabierać) do kryjówki partyzantów, gdzie jak pisałem są namiary na drugą skrzynkę. Cała trasa około 2-3 km

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
20.11.2017 (20.11.2017)
Cache nameKosiak4 - Zaginiona mapa oddziału "Skamarocha"
HintPK1 ukryta między dwoma omurszałymi kłodami, patrz spojler1, pod kamieniem lekko zasypana.. PK2 ukr
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device