Description

    W masywie Sobonia na południowo-zachodnim zboczu podziemne sztolnie wykonane wg nazistowskiego projektu Olbrzym (niem."Riese") z okresu II wojny światowej . Do zasadniczej części podziemnego kompleksu prowadzą dwa wejścia. Wokół zbocza widoczne liczne pozostałości po kolejce wąskotorowej z okresu budowy kompleksu.

    Kompleks "Soboń" składa się z trzech sztolni prowadzonych ze zbocza góry do jej wnętrza pod kątem prostym. Dwie sztolnie wydrążono do punktu centralnego trzecią rozpoczęto. W punkcie centralnym, gdzie pod ziemią schodziły się wyrobiska, na powierzchni rozpoczęto budowę tajemniczego obiektu, którego fundamenty są widoczne. U podnóża góry miejscowość Zimna, część miasta Głuszycy; w okresie II wojny światowej znajdował się tu jeden z większych nazistowskich obozów pracy - filia obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w Rogoźnicy.

    Wszystkie tunele są w stanie surowym, jedynie w sztolni nr 1 obudowano cegłą niewielkie pomieszczenie. Całkowita długość tego kompleksu to około 700 m, powierzchnia 1 900 m2, a kubatura około 4 000 m3. Do najważniejszych obiektów naziemnych kompleksu należy zespół dużych, piętrowych budynków, które budowano przy drodze prowadzącej z Sobonia do wsi Zimna Woda, oraz duży żelbetowy bunkier nieznanego przeznaczenia.

Źródło: http://www.karkonosze.ws/kompleks_sobon_artykul_26.html


Dodatkowe artykuły:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Riese

http://wroclaw.magma-net.pl/sobon.htm

http://www.gorysowie.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=40

Galerie:

http://www.galeria.podziemia.eu/thumbnails.php?album=24

http://www.jugow.info/galerie/sobon/Thumbnails.html


Kesz:

Ukryty w lesie niedaleko od oznaczonego szlaku, na zboczu góry Soboń. Aby go zdobyć nie trzeba wchodzić do żadnej sztolni ani żadnego innego obiektu. Proszę o dobre maskowanie miejsca ukrycia i porządne zamykanie pojemnika.

Stanowczo odradzam samodzielne, amatorskie zwiedzanie nieczynnych obiektów!

W czasie poruszania się po okolicy proszę zachować szczególną ostrożność!

 

 


 

W logu w systemowym na opencaching.pl , proszę o dłuższy opis związany z podjęciem tego kesza. Miło by było, przeczytać nieco więcej niż pobieżne wpisy typu "TX"; "TFTC"; "znaleziona"; a zwłaszcza "synchro z GC"; itp. Wpisy nie koniecznie muszą być pochwalne ;). Znaleźliście skrzyneczkę, napisz proszę o tym, czy się podobała czy nie, a może mieliście jakąś ciekawą sytuację? To nie tylko dla mnie ale też dla innych czytających. Dziękuję.


Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
22.11.2017 (22.11.2017)
Cache nameKompleks Soboń - ZoBeR
Hintpomiędzy korzeniami
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device