Description

W 1603 r. istnieją w Rokitnie dwa drewniane kościoły: jeden pod wezwaniem św. Wojciecha w tzw. Rokitnie Inferior (potem: ogród dworski, następnie PGR), drugi pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła w tzw. Rokitnie Superior, na miejscu którego stoi obecny kościół. W pierwszym znajdowała się kaplica Płochockich, właścicieli wsi Płochocin.
Do kościoła Św. Wojciecha należał folwark tuż przy kościele, a parafia Św. Jakuba posiadała majątek Chruślin. W XVI wieku do parafii Św. Wojciecha należało 10 wsi, do Św. Jakuba -14. Kandydatów na proboszcza Św. Wojciecha przedstawiała okoliczna szlachta: Wąsowscy, Chodakowscy, Święciccy; proboszczem parafii Św. Wojciecha był archidiakon warszawski, który zarządzał parafią przez swoich wieczystych wikariuszy.
Starsza jest parafia św. Wojciecha - w 1333 r. przysługiwała jej plebanom połowa ofiar kościoła św. Jakuba oraz prawa parafialne nad służbą i poddanymi jego plebana.
Dwa kościoły i dwie parafie obok siebie to rzecz nie spotykana w ówczesnym Kościele polskim, a tłumaczyć ją można jedynie tym, że jedna z parafii była grodowa, a druga wiejska.. Kiedy więc powstały? Kościół św. Wojciecha jako starszy należy odnieść do czasów organizowania życia kościelnego w tej części Mazowsza, a więc do roku 1075 (początki archidiakonatu mazowieckiego). Przypuszczalnie już w XI wieku biskupi poznańscy posiadali tu swoje dobra w postaci tzw. klucza żbikowskiego /Biskupice, Giełzew, a może i Rokitno/.
Rokitno wspomniane jest jako gród kasztelański w latach 1280-1282. Wymienia się kasztelana Mikołaja. "Dokładne rozejrzenie się w położeniu topograficznym Rokitna -pisze prof. A. Gieysztor - upewnia, że była to siedziba kasztelanów" /"Materiały wczesnośredniowieczne"/. Dziś jeszcze można oglądać ślady dawnego grodziska.
Już w r. 1282 w Rokitnie istniał gród kasztelański, który łączy się z najdawniejszymi dziejami Warszawy.

Źródło informacji znajduje się pod adresem: http://www.rokitno.net/historia.shtml

UWAGA!!!!!!!!!!!!!!!! Kesz znajduje się w nowym miejscu szukaj z lewej strony kapliczki koniecznie zabierz coś do pisania.

Miłego szukania :-)
Pozdrawiam

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
04.03.2018 (04.03.2018)
Cache nameKościół w Rokitnie Majątek
Hintdrzewo na wysokości oczu
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device