Description

Kościół parafialny pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej zlokalizowany jest przy ulicy Długiej. Kościół ten zbudowany został częściowo z elementów kościoła przeniesionych z Wiela. Powstawał w Karsinie w latach od: 1902 do września 1906 roku. W dniu 30 września 1906 poświęcił go ksiądz proboszcz Szydzik z Wiela i odprawił w nim pierwsze uroczyste nabożeństwo. Mszę świętą odprawiali księża wielewscy początkowo co czwartą, a później co trzecią niedzielę. 


Pierwszym księdzem, który znalazł się na stałe w Karsinie, był ksiądz Franciszek Rutkowski. Przyszedł on do naszej parafii 1 lutego 1913 roku, a odszedł 11 listopada 1916 roku. W tym czasie zakupiono wyposażenie kościoła: ołtarze boczne, do których główne figury zakupiono w Monachium. 
Po księdzu Rutkowskim był ksiądz Edmund Zapałowski. Przyszedł do Karsina 11 listopada 1916 roku, a odszedł 1 października 1927 roku. Ksiądz Zapałowski pozostał w pamięci karsiniaków jako dobry kapłan i gospodarz. Do życia religijnego parafii wniósł wiele twórczego zapału. Dzięki niemu rozwinęło swoją działalność Towarzystwo Śpiewacze – „Harmonia”. W pierwszym okresie po odzyskaniu niepodległości uczył zbiorowo karsiniaków czytać i pisać po polsku. Założył w 1918 roku Bractwo Różańcowe, liczące około 340 członków oraz dla dzieci Stowarzyszenie Dzieciątka Jezus. Nieprzerwanie aż do swojego odejścia z Karsina pełnił funkcję prezesa Kółka Rolniczego. W 1927 roku za namową rodziny ksiądz Zapałowski opuścił Karsin. 
Jego następcą został ksiądz Alojzy Licznerski, wikary w Czersku, urodzony w Lubawie. Przyszedł do Karsina 1 października 1927 roku i pracował tu aż do 1 lipca 1946 roku. Był to godny następca księdza Zapałowskiego. Wprowadził szereg pozytywnych zmian w wyposażeniu wnętrza kościoła. Na co dzień utrzymywał bliskie kontakty z parafianami. Zapraszany na wszystkie wesela, bawił swoim humorem. Organizował konkursy i wystawy kwiatów w Karsinie, ponieważ bardzo lubił kwiaty, a jego chlubą były dalie, które przyniosły mu wyróżnienia na ogólnokrajowych konkursach. W ten sposób krzewił nie tylko hodowlę kwiatów, ale również propagował utrzymywanie czystości w obejściach i ogródkach. Zyskał na tym ogromnie wygląd wsi. 
Następcą księdza Licznerskiego był ksiądz Jan Ossowski. Przebywał w Karsinie od 1 lipca 1946 roku do 1 sierpnia 1979 roku. Pochodził z pobliskiego Łęga. W pierwszych latach pobytu w Karsinie dokonał szeregu remontów kościoła. Z jego inicjatywy parafia zakupiła wiele nowego sprzętu. Na wieży kościoła zawisły nowe dzwony, na chórze umieszczono nowe organy i odmalowano kościół. 
Od 1979 roku proboszczem parafii był ksiądz Stanisław Wiśniewski. Ksiądz Wiśniewski wyremontował wieże kościoła, pokrył blachą miedzianą dach, zmienił obicie kościoła nowymi deskami. Zbudował zadaszenie nad wejściem do świątyni, założył mechanizm elektryczny do dzwonów. Wymienił stare ławki.

SKRZYNKA: ukryta na tyłach kościoła, wciśnięta w szczelinę pomiędzy kamieniami. uważać na kamery ale czuć się swobodnie, może się przydać pinseta, i proszę dokładnie jak najmocniej chować kiesza.

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
28.11.2017 (28.11.2017)
Cache nameKościół- Karsin
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device