Description

Kościół Świętego Wojciecha w Łodzi położony jest w dzielnicy Górna na rogu ulic ,,Rzgowska" i ,,Św. Wojciecha". Jest co niedzielnym miejscem spotkań i modlitw wielu Łodzian zamieszkujących pobliskie okolice.
Ilustracja
Historia kościoła zaczęła się już w roku 1892, kiedy to Warszawski arcybiskup Wincenty Teofil Chościak Popiel erygował niniejszą parafię. Budowa kościoła rozpoczęła się natomiast w roku 1902, a zakończyła w roku 1924. Kościół został poświęcony dwa lata po zakończeniu budowy przez pierwszego Łódzkiego ordynariusza, biskupa Wincentego Tymienieckiego.

Kościół został zaprojektowany przez Warszawskiego architekta Józefa Dziekońskiego,który na swoim "koncie" posiadał olbrzymie doświadczenie,ponieważ zaprojektował około 60 kościołów. Kościół Świętego Wojciecha jest murowany, trzynawowy z dość szerokim transeptem. W końcach transeptu znajdują się kaplice. Dach na nawie głównej jest wysoki i bardzo spadzisty, natomiast na nawach bocznych nachylenie dachu jest mniejsze. Wnętrze budynku ma charakter głównie neogotycki.

Nad bramą od strony ulicy Rzgowskiej znajduje się mosiężna kula z datą 1643 oraz literami CCIM, co stanowi skrót łacińskiego zdania "Civis Cracoviensis Ioannes Mvlinowic", czyli "mieszczanin krakowski Jan Mulinowic". Kula stanowi jeden z kilku obiektów - jako jedyny dostępny - które pozostały po dawnym fundatorze ówczesnej wiejskiej parafii wsi Chojny, Janie Mulinowiczu.

KESZ:
Aby znaleźć miejsce ukrycia kesza, będziesz musiał odbyć drogę krzyżową. Ale spokojnie, wystarczy że dotrzesz do drugiej stacji. Tam zacznij swoje poszukiwania. Powodzenia :)

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Information
07.03.2018 (07.03.2018)
Cache nameKościół Świętego Wojciecha
HintW rogu
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device