Description

Cmentarz żydowski w Krzepicach został założony w pierwszej połowie XVIII w. Znajduje się on kilkaset metrów od synagogi, blisko mostu kolejowego nad rzeką Liswartą. Ostatni znany pochówek odbył się w 1946 r.

Na powierzchni 1,4 ha zachowało się 670 nagrobków, z których najstarszy pochodzi z 1749 r. Na szczególną uwagę zasługuje unikatowy zespół 400 żeliwnych macew z połowy XIX w. Niektóre mają ciekawe kształty i są wyraźnym świadectwem świetności gminy żydowskiej w ówczesnych czasach. Jest to jedno z największych skupisk macew żeliwnych w Europie. Część z żeliwnych płyt wykonano w hucie Kuźnicy Starej, która przez pewien czas w XIX w. znajdowała się w żydowskich rękach.

Zachowały się pozostałości muru z kamienia wapiennego. Teren jest zarośnięty drzewami i krzewami, jest jednak uporządkowany.

W 2000 r. młodzież szkolna z Polski i Izraela w ramach projektu "Antyschematy", przeprowadziła prace porządkowe i renowacyjne na kirkucie. Ustawiono ponownie około 400 macew. Płyty żeliwne zostały oczyszczone z rdzy i pomalowane czarną przeciwrdzewną farbą.

Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków (A/426/88 z 27.05.1988).

W 2013 r. z inicjatywy pragnącej zachować anonimowość potomkini krzepickich Żydów na cmentarzu wzniesiono pomnik poświęcony pamięci rodzin Lipszyc i Zelcer. Projektantem i wykonawcą pomnika jest Romuald Cieśla.

W 2014 r. na zlecenie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Fundacja Dokumentacji Cmentarzy Żydowskich wykonała spis nagrobków, zawierający dane osobowe zmarłych oraz fotografie macew. Spis dostępny jest na stronie http://cemetery.jewish.org.pl/list/c_81 .

Źródło: www.sztetl.org.pl

 macewy


 

KESZ na pograniczu mikro/mała - ortodoksi powiedzą, że mikro, ale słoń się zmieścił :) poza tym małą łatwiej znaleźć :)

 Po deszczu może być trudniej.

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
04.03.2018 (04.03.2018)
Cache nameKirkut w Krzepicach
Hintwłaź, nie marudź!
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device