Description
Skrzynkę ukryłem w murze cmentarza, po jego zewnętrznej stronie, na poziomie ziemi, za niewielkim okrągłym, czerwonawym kamieniem. Odnaleźć ją możesz bez wchodzenia na teren cmentarza. Jeżeli jednak zdecydujesz się obejrzeć zachowane macewy gorąco zachęcam do zapoznania się z tą stroną: http://www.kirkuty.xip.pl/ciekawostkipelny.htm Naprawdę warto!
I pamiętaj: mężczyźni na terenie cmentarza żydowskiego powinni nosić nakrycie głowy. Okażesz w ten sposób szacunek zmarłym i nie urazisz obecnych w tym miejscu Żydów!

***

Żydzi zostali sprowadzeni do Krynek w XV wieku w celu rozwinięcia rzemiosła i handlu. Ich liczba wzrastała bardzo szybko, w XVIII wieku kahał krynecki z siedmiuset starozakonnymi był liczniejszy od gminy żydowskiej w Białymstoku. W początkach XX wieku ludność wyznania mojżeszowego stanowiła 90% ogółu mieszkańców.

Cmentarz żydowski w Krynkach znajduje się w północnej części miejscowości, na wzniesieniu naprzeciw cmentarza prawosławnego. Usytuowany jest na zboczu jednego ze wzgórz opadających ku dolinie, w której znajdują się Krynki. Kirkut jest jednym z najstarszych na Podlasiu – założony został w 1662 roku. Ogrodzony jest kamiennym murem pochodzącym z XIX stulecia. Na jego terenie zachowało się około 3000 macew, z inskrypcjami w języku hebrajskim i rosyjskim. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1750 roku. Cmentarz składa się z części starej (XVII-XVIII wiecznej) i nowej (XIX-XX w.). Tomasz Wiśniewski - od lat badający zabytki kultury żydowskiej Białostocczyzny - na jednym z nagrobków odczytał znamienne memento "Unikajcie nacjonalizmu do końca Waszych dni". Niestety, wiele macew zostało rozkradzionych i wykorzystanych jako materiał budowlany.

Więcej o cmentarzu oraz historii społeczności żydowskiej w Krynkach przeczytasz tu: http://www.kirkuty.xip.pl/krynki.htm

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
07.03.2018 (07.03.2018)
Cache nameKirkut w Krynkach
HintSzukaj w części muru, pośrodku za charakterystycznymi betonowymi pozostałościami po jakichś słupach,
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device