Description

W 2015 roku w Zatwarnicy, w budynku byłej stajni - jednym z elementów dawnego Parku Konnego w Zatwarnicy, powstało Kino studyjne "Końkret". Można tu obejrzeć niemal kultowe, bieszczadzkie filmy: "Wolna sobota", "Kino objazdowe", "Hasło", które były kręcone m.in. w tym miejscu (oglądanie filmu w miejscu, gdzie był kręcony sprawia niezwykłe wrażenie!). W kinie znajduje się wystawa stała dotycząca historii zatwarnickiego parku konnego, ścieżka dendrologiczna, pracownia artystyczna "Na Dwie Ręce" i kawiarnia, gdzie można napić się pysznej herbaty - mieszanki herbat czarnych lub zielonych z ziołami i suszonymi owocami, zbieranymi na pobliskich terenach.

Czym właściwie były parki konne? Po co były tworzone? W trudno dostępnych terenach, takich jak Bieszczady, konie były wykorzystywane do pracy przy tzw. zrywce, czyli transporcie drewna z miejsca pozyskania do miejsca załadunku. To w parkach konnych wozacy trzymali swoje konie. Tam odpoczywały, były karmione i podkuwane. Było takich miejsc w Bieszczadach kilkanaście. Z piętnastu byłych parków konnych zbudowanych w Bieszczadach na przełomie lat 50-ych i 60-ych, tylko budynki z tego w Zatwarnicy przetrwały do dzisiaj, w tym stajnia oraz kuźnia. Dzięki zapałowi i determinacji Gospodarzy ten ciekawy element historii Bieszczad został uratowany przed zapomnieniem i zniszczeniem.

Zachęcam do odwiedzenia tego miejsca, bo jego klimat jest niepowtarzalny, a każda chwila w której człowiek uświadamia sobie, że znajduje się w dawnej stajni, wzmaga uczucie niesamowitości tego miejsca!

Skrzynka ukryta jest wewnątrz budynku, dostępna jest przede wszystkim przy okazji projekcji filmów (aktualne informacje o terminach wyświetleń - profil facebookowy Kina Końkret). Jednak będąc w pobliżu po prostu odwiedźcie to miejsce. Gospodarze dbają o to, żeby obiekt był stale dostępny, niekoniecznie tylko w związku z projekcją filmów. Szukajcie po lewej stronie, pomiędzy wystawą o parku konnym a ścieżką dendrologiczną, wewnątrz drewnianego* na ścianie. Skrzynka jest również geohotelem. W dobrym tonie jest zostawić GeoKreta w zamian za jednego zabranego.

Kesz założony wspólnie z joju i dzięki uprzejmości Gospodarzy.

 

Do opisu wykorzystano informacje ze stron:
http://witrynawiejska.org.pl/strona-glowna/postawy/item/44161-jak-daleko-jest-od-konia-do-kina-jak-powstawal-konkret-w-zatwarnicy-w-bieszczadach
http://www.lutowiska.pl/kino-studyjne-konkret

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
28.11.2017 (28.11.2017)
Cache nameKino Końkret
Hint* drewniane jest również kanciaste i na pasku, wystarczy otworzyć w przypadku wątpliwości pytajci
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device