Description

Na Bielanach i Zielonym Żoliborzu chyba większość parków jest okeszowana co najmniej raz - i nic dziwnego. Wielu powie Wam, że to najbardziej spacerowo-wypoczynkowe dzielnice Warszawy. Weźmy więc na tapetę także Park Olszyna, którego spośród tutejszych zespołów parkowych wyróźnia wyjątkowy mrok i ogólne zło. Ciemny bór w kontekście stojącego obok rodzimego Big Bena robi za Hyde Park. Biorąc pod uwagę proporcje obydwu parków i budowli, to wyjdzie, że w pewnej skali ich odległość nawet się zgadza, a przynajmniej błąd nie przekroczy 400%. Jeśli do tego dodamy, że kościół z Big Benem został wybudowany w 1979 roku, a niedaleko jest fajna galeria handlowa i dwa bazary, otrzymamy zakodowaną datę końca świata. Wszystko to przy pominięciu faktu, że prawdziwy Big Ben stoi na wschód od królewskiego parku.

*** ***

Parę słów o miejscach, które przyjdzie nam odwiedzić:

Park Olszyna - założony w latach 1973-5 w czynie społecznym przez mieszkańców Bielan, m.in. pracowników zakładów komunikacyjnych i Huty Warszawa. Znajduje się na terenie dawnej doliny rzeki Rudawki. W niecce rzeki rósł dawniej las olchowy - stąd nazwa parku, w którym również dzisiaj dominuje olsza czarna. Obecnie w parku spotkać można o każdej porze roku mnóstwo dobrze odżywionych dzięki bywalcom parku kaczek - stołują się i przesiadują w promieniu do kilkuset metrów od parku i przechadzają się między blokami - widok to ciekawy i dość niecodzienny. Oprócz tego kaczki niesamowicie kwaczą, dla mnie to bardzo odprężające ;) Polecam posiedzenie wśród nich na ławce, o ile znajdziecie czystą. Można tu spotkać dwa ich gatunki: krakwę i rożeńca.

Od 1994 park jest pod ochroną w celu zachowania walorów przyrodniczych i krajobrazowych olesu kępowego. Być może właśnie do jego obrony ściągnięto mnóstwo psich saperów, którzy gęsto zaminowali teren.

***

Kościół i parafia Zesłania Ducha Świętego - ma dość ciekawą historię. Otóż w 1982 roku starano się pozyskać grunt pod budowę kościoła na Piaskach. Udało się to i w 1983 plac, na którym stoi dzisiejszy kościół, został ogrodzony, a na jego terenie postawiono krzyż, przy którym odmawiano różaniec. Nie spodobało się to ponoć mieszkańcom dwóch okolicznych bloków, wobec czego nie uzyskano pozwolenia na budowę kaplicy i paru budynków gospodarskich. W zaistniałej sytuacji msze odprawiano na dworzu aż do zimy, po czym postawiono kaplicę bez zezwolenia. Pozwolenie na budowę koscioła uzyskano dopiero w 1986, budowa trwała 13 lat, od 1987 do 2000 roku i dopiero wtedy msze przeniesiono do nowego kościoła.

Świątynia raczej skromna od zewnątrz i wewnątrz, niemniej jednak warto zajrzeć. Od frontu spora rozeta będąca ilustracją wezwania parafii.

Oprócz wyżej wymienionych w okolicy jest mała galeria handlowa (duży budynek z napisem Simply), a w niej, na piętrze, mały antykwariat - wydaje się nie na miejscu w środku nowej galerii, otoczony współczesnymi, szklanymi wystawami, dzięki czemu robi ciekawe wrażenie.

*** ***

Do dzieła! Współrzędne wskazują okolice parku, zapraszam do miłego spaceru zwieńczonego zaliczeniem skrzynki. Oto zadania, jakie stoją przed poszukiwaczami:

1. Na jednym z rogów skrzyżowania Broniewskiego i Armii Krajowej znajdziesz raczej nielondyńską kapliczkę (nie chodzi o tę przy kościele) - nie taki codzienny widok w środku miasta. Policz szpikulce na płotku, który ją otacza. Do liczby cyfr tej liczby zapisanej w systemie rzymskim dodaj 1, a otrzymasz liczbę A.

2. Z punktu 1. widoczny jest obiekt o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa i obronności Rzeczypospolitej, któremu pokrewne są bardzo popularnym miejscem wśród warszawskich keszerów. Skieruj się w jego północną stronę. Znajdziesz tam kilka kolejnych obiektów upodobanych przez keszerów na umieszczanie mikrusów w warunkach miejskich. Wytypuj dobrze miejsce, z znajdziesz tam właśnie takiego typowego mikrusa z liczbą Chi.

3. Ile miejsc wskazuje strzałka pod Big Benem? (C)

4. Z ilu powodów kościół nie może być otwarty całą dobę? (D)

5. Policz kaczki mieszkające w Parku Olszyna. Wynik zapisz jako E.

 

Współrzędne skrzynki:

N 52 1(A + D).(Chi - A - C + D + 1) (Chi + 1) (C + D)                  

E 20 5(Chi - C + A + 1).(C) (D - 2) (Chi - C) 

UWAGA: pojemnik jest eksperymentalny i o ile crash testy pokazały, że jest odporny na warunki atmosferyczne z zewnątrz, o tyle może być bardzo wrażliwy wewnątrz, dlatego proszę o niepodejmowanie w deszcze lub przy padającym śniegu, jeżeli nie możecie go przed tym całkowicie osłonić.

Skrzynka pierwotnie miała zostać schowana 40km na północ od Warszawy przy tajemniczej maszynie i taką też miała nosić nazwę. Maszyna jednak w międzyczasie zniknęła, a na pamiątkę tego nie zmieniałem nazwy w wydrukowanym już logbooku i na pojemniku, nie zdziwcie się więc, jak znajdziecie napisy od czapy ;)          

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
  • There are no logentries yet
Photos
Information
20.11.2017 (20.11.2017)
Cache nameKawałek Londynu w Warszawie
Hint2. Nazwa liczby jest wskazówką. "Wiele wysiłku idzie na marne, kiedy brakuje czegoś więcej." -
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

  • 01
    SOTA Caches

    Log your SOTA activations on APRS Caching too

  • 02
    APRS Caches

    Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

  • 03
    Living APRS Caches

    Even you are able to turn into a living APRS Cache

  • 04
    Geo Caches

    Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device