Description

Katanga.

          No to zaczynamy od lekcji historii: Katanga to historyczne, bogate w złoto, platynę i miedź państwo w Afryce, istniejące w latach 1960-1963, a powstałe przez oderwanie małej prowincji od Demokratycznej Republiki Konga. Głównym inicjatorem rewolty była Belgia, licząca na tanie dostawy cennych surowców w zamian za wsparcie wojskowe i polityczne.

         Wieści o kapitalistycznych, zaborczych Belgach, burzących spokój rozwijających się młodych państw afrykańskich, nie pozostały bez echa w socjalistycznej Polsce, a szczególnie w Lubinie, gdzie w tym samym czasie realizował się sen o surowcowej potędze kraju. To w tym miejscu 1 stycznia 1960 roku ruszyła pełną parą budowa Kopalni „Lubin”, a obecna ulica Wójta Henryka wraz z otaczającymi ją terenami i budynkami była zapleczem dla drążenia pierwszego szybu w powstającym Kombinacie.

          Zbieżność zasobów naturalnych ze sławną w owych czasach afrykańską prowincją  spowodowała, że mieszkańcy okolic nazwali teren wokół budowy szybu L-III „Katangą” i przez wiele lat nikt, mówiąc o tej części miasta, nie ośmielił się używać innej nazwy.

Droga do skrytki.             

          Aby odnaleźć keszyka, rozpocznij zwiedzanie "Katangi" w miejscu, do którego przywiodły Cię współrzędne. Następnie podążaj zgodnie ze wskazówkami zawartymi na kolejnych zdjęciach (zaczynając od A i na F kończąc) i odpowiadaj po drodze na przyporządkowane do nich pytania. Cyfry będące odpowiedziami, podstawione za litery, utworzą współrzędne miejsca ukrycia skrytki na podstawie poniższego wzoru:

N51*2B.CFE E16*1F.DDA

A = Ilu starców widzisz na murale? B = Ile liter Z i T jest łącznie na tabliczkach? C = Liczba kolorów napotkanych "teletubisiów" x 3. D = Liczba żółtych plam na słupie x 7. E = widoczna rzymska liczba + 3. F = Na ile helikopterów wskazuje strzałka?

Cała trasa przebiega utwardzonymi drogami, więc proszę zbyt pochopnie ich nie opuszczać. Miłej zabawy!

 

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
28.11.2017 (28.11.2017)
Cache nameKatanga
HintOstatni dziś werset będzie olśnieniem: "Keszyk znajduje się za kamieniem" :)
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device