Description

   Cmentarz znajduje się w północnej części miasta. Założony w latach 1805-06 jako wielowyznaniowy (rzymskokatolicki, unicki, ewangelicki). W okolicach i na samym cmentarzu rozegrała się jedna z bitew powstania styczniowego zakończona klęską wojsk powstańczych. W obrębie cmentarza znajduje się symboliczny grób poległych powstańców. Na terenie cmentarza znajduje się również kaplica św. Anny oraz kaplica ewangelicka.

 

Kaplica cmentarna św. Anny


 

    Drewniana, o konstrukcji zrębowej, jednonawowa, na planie prostokąta, z dwukondygnacyjną kwadratową wieżą. Prezbiterium nie jest wyodrębnione, zamknięte trójbocznie. Wnętrze pokryte stropem. Chór wsparty na dwóch drewnianych kolumnach. Dach namiotowy, kryty blachą. Raz w roku, 26 lipca w wigilię Anny w kapliczce jest odprawiana msza św.

 

Kaplica ewangelicka

 

 

   Kaplica klasycystyczna, zbudowana na planie koła w połowie XIX w. Kaplica ma dwukomorową kryptą. Sklepienie tworzy spłaszczona kasetonowa kopuła, którą wieńczy latarnia ze świetlikiem. Wyposażenie kaplicy się nie zachowało. Obecnie znajduje się w niej galeria sztuki sepulkralnej. Można obejrzeć m.in. krzyże nagrobne wykute w przeszłości przez okolicznych kowali.

   źródło: http://dziedzictwo.ekai.pl/

 

O Keszu:

   Oba te obiekty położone są blisko siebie i do obydwu z nich prowadzi brama będąca jednocześnie wejściem na cmentarz. Podziwiając te budowle z przodu, tylu, boku będzie nie sposób zauważyć ruin starego muru. To właśnie prz nim schowane jest to czego szukamy. Napoczątek w skrzynce znajduje sie kilka drobnych fantów i geokret GK2780, który z tego miejsca zaczyna swą podróż i co do tego mam malutką prośbę... W okolicy znajduje sie juz kilka keszy, ale nigdy w żadnej nie zagości kret. Tak więc proszę, w miarę możliwości, niech GK podlegają tylko i wyłacznie wymianie.. Myślę że nie bedzie to wielkim problemem. Niech każdy z poszukiwaczy oprócz wpisu do dziennika zostawi również coś co kolejna osoba napewno chętnie zabierze... A co do miejsca.., wiadomo.., cmentarz.. Ludzie lubią odwiedzać bliskich.. Wydaję mi się, że oczy w koło głowy i dokładne pakowanie i odkładanie skrzynki wystarcząSmile. Pozdrawiam, i życze owocnych poszukiwań...Wink

 

 

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Information
07.03.2018 (07.03.2018)
Cache nameKaplica ewangelicka / Kaplica cmentarna św. Anny
HintAby podjąć skrzynkę na pewno trzeba się schylić, bądź też przykucnąć :P W sąsiedztwie kamieni, star
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device