Description

Oto kilka informacji o tym kamiennym kręgu, zwanym wśród miejscowych „Czerwieniakiem”

„ Do interesujących obiektów zabytkowych często błędnie zaliczanych do kategorii zabytków archeologicznych należy niewątpliwie kamienny krąg zlokalizowany na terenie leśnictwa Smolno w miejscowości Kobylarnia. Malownicze położenie okręgu złożone z 10 głazów kamiennych o płaskich powierzchniach i zaostrzonych szczytach wraz z zagłębionym w jego wnętrzu małym oczkiem wodnym na pięknej leśnej polanie sprawia, że mamy tutaj do czynienia ze szczególna atrakcją turystyczną. Unikatowy kamienny krąg nawiązuje do typowych miejsc kultu starogermańskiego plemienia Gotów. Powstał zapewne w tym miejscu w czasie II wojny światowej na potrzeby popularnych praktyk okultystycznych uprawianych powszechnie przez niektórych oficerów niemieckich. Krąg kamienny w Kobylarni jest ważnym świadectwem wspólnej historii, reliktem rytuałów stosowanych przez ludność niemiecką zamieszkującą w przeszłości obszar Gminy Nowa Wieś Wielka.  „

Źródło: „Gminny program opieki nad zabytkami gminy Nowa Wieś Wielka na lata 2011-2015"

„W okolicy miejscowości Kobylarnia, ale na terenie leśnictwa Smolno, na brzozowej polanie w otoczeniu młodego lasu (ok. 40 lat) jest zagłębione oczko wodne porośnięte sitowiem i innym wodnym zielskiem o średnicy ok. 13 m, otoczone w niewielkiej odległości, dość ściśle, pozostałością kręgu kamiennego, (dokładnie 10 kamieni, w tym 2 leżące) z kamieni o wielkości mniej więcej jak w Odrach. Jeden z nich, ten leżący, jest dość duży i wysoki na 1,60 m. Wszystkie mają kształt charakterystyczny dla kręgów kamiennych przypisywanych Gotom: albo specyficznie ociosane dla uzyskania płaskich powierzchni i/lub spiczastych szczytów, albo naturalnie (?) ukształtowane na kształt betyli. Krąg wypełniony jest kamieniami w 60% z wieloma przerwami na brakujące kamienie. Przez oczko przebiega żyła wodna (i to na kierunku, który wskazuje leżący duży kamień), a woda – choć nieco rudawa – jest bardzo świeża, jakby bieżąca. A jednak, śladów zwierzyny korzystającej z tej wody nie było widać, podczas gdy w oddaleniu ok. 200 m jest plaski teren z mętną woda i tam jest dużo śladów. Pan Karol Domański, dzięki któremu trafiliśmy do tego miejsca, mówił, że dopiero po wyschnięciu tego mętnego zbiornika zwierzęta przychodzą pić do kręgu. Przebieg żyły wodnej potwierdza opóźniony rozwój liści na brzózkach w linii żyły.”  

Źródło:  http://www.kamienne.org.pl/

 

Wikipedia mówi natomiast:

  „Na polanie leśnej w miejscowości Kobylarnia znajduje się także krąg kamienny złożony z 10 głazów z zagłębionym w jego wnętrzu małym oczkiem wodnym. Pochodzenie obiektu nie jest dostatecznie wyjaśnione. Najczęściej kojarzone jest z obecnością na tym terenie ludności niemieckiej, gdyż nawiązuje do typowych miejsc kultu starogermańskiego plemienia Gotów.”

Ze wspomnianego wyżej oczka wodnego pozostało już tylko zagłębienie, niemniej miejsce nadal posiada tajemniczy klimat.

By wydostać skrytkę nie trzeba niczego rozkopywać, rozgrzebywać. 

 

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
05.03.2018 (05.03.2018)
Cache nameKamienny krąg
HintPod jednym z dwóch
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device