Description

W średniowieczu zabójstwo, nawet nieumyślne, pociągało za sobą drastyczne następstwa. Ród zabitego dokonywał krwawej zemsty na sprawcy lub jego krewnych. Często w porachunkach ginęły całe rodziny. Ówczesne społeczeństwo postanowiło zatem poszukać rozwiązania, które zapobiegałoby bezsensownym masakrom. Wprowadzono prawo zwyczajowe, które dawało mordercy możliwość uratowania własnego życia. Musiał wpłacić pieniądze na rzecz rodziny ofiary lub Kościoła. Ważnym nakazem umowy pojednawczej było również wystawienie kamiennego krzyża, mającego trwale upamiętnić tragiczne zajście. Stawiano go zazwyczaj w miejscu zbrodni. Prawo to obowiązywało do 1532 roku.

Na krzyżu z reguły umieszczano wizerunek narzędzia, za pomocą jakiego dokonano zbrodni (miecz, kosa, kamień, sznur, kusza, itp.).

Barokowy krzyż pokutny znajduje się około 200 metrów od granic Niechlowa, przy drodze w kierunku Głogowa. Datowany na XIV-XVI wiek, ma wymiary 151x105x29 cm. Wykonany jest z piaskowca drobnoziarnistego, pochodzącego z regionu lwówecko _ złotoryjskiego. Od strony południowej wyryte są w 15 linijkach niewidoczne już dziś napisy (czytelne tylko pojedyncze litery pokazują staranne liternictwo). O jego pokutnym charakterze świadczy wyrzeźbiona na nim postać zabitego, który klęczy pod ukrzyżowanym Jezusem. Taka postawa wyrzeźbionej postaci miała przypominać, że nagła śmierć tego człowieka pozbawiła go możliwości przygotowania do niej.

Ciekawy link: http://www.archbot.pl/index.php?page/22

 

KESZ:

Schowany za krzyżem pod kamieniem. Sposób ukrycia jest łatwy i zachęca bardziej do odwiedzenia ciekawego miejsca niż skomplikowanego poszukiwania kesza. Pojemnik po "plusssszu" zawiera lookbok, ołówek i małego GK. 

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
23.11.2017 (23.11.2017)
Cache nameKRZYŻ POKUTNY W NIECHLOWIE
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device