Description

O miejscu:

Kierując się na północ drogą wychodzącą z Krępy dotrzemy do urokliwego miejsca jakim jest Las Odrzański. Miejsce wypoczynku i rekreacji dawnych zielonogórzan. Aktualnie miejsce nie tętni życiem jak przed wojną. Większość budynków zniszczyli żołnierze radzieccy w 1945. Zarządzane przez Nadleśnictwo Zielona Góra miejsce służy głównie rowerzystom, wędkarzom i grzybiarzom.

Krążąc po okolicy natkniemy się na wiele obiektów należących do tzw. Lini Środkowej Odry z niem. Oderstellung. Umocnienia te wraz z Międzyrzeckim Rejonem Umocnionym oraz Wałem Pomorskim (niem. Pommernstellung) stanowiły główną linię obrony III Rzeszy przed atakiem ze wschodu (chodziło głównie o agresję ze strony Polski). Oderstellung miała zabezpieczyć głównie tereny Dolnego Śląska, w 1939 na niektórych odcinkach osłaniała koncentracje oddziałów niemieckich szykujących się do ataku na Polskę. Według planów dowództwa niemieckiego fortyfikacje linii miały zatrzymać ofensywę styczniową Armii Czerwonej, co jednakże nie powiodło się.

Obecnie obiekty Oderstellung nie są należcie zagospodarowane. Duża część z nich została wysadzona i zniszczona w 1945 r. przez Rosjan oraz w latach 50 przez wojska polskie. Nieliczne zachowane w całości obiekty, szczególnie w wałach przeciwpowodziowych były zasypywane (najczęściej po powodzi w 1997 r.), pozostałe są systematycznie niszczone przez złodziei złomu.

Nie znalazłem zbyt wielu informacji o samym bunkrze. (Gdyby ktoś mógł podesłać byłbym wdzięczny). Sam obiekt jest mocno wysadzony. Powywracane stropy utknęły we wnętrzu bunkra. Dawniej był to mocny punkt oporu. Obiekt ten posiadał dwa stanowiska ogniowe i dzwon obserwacyjny. O dziwo na stropach pozostały metalowe belki stropowe.

O keszu:

Kesz ukryty w pomieszczeniu strzelnicy. Nie trzeba się gimnastykować lecz i tak proszę zachować uwagę przy podejmowaniu skrytki. Jak to w ruinach wiele rzeczy jest niestabilnych, a z betonowych bloków wystają ostre metalowe zakończenia.

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
20.11.2017 (20.11.2017)
Cache nameK.7 PORC: 735
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device