Description

Jedną z największych fortyfikacji Ziemi Lubuskiej, wybudowanych przed 1939 r., obok Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego oraz Wału Pomorskiego jest Pozycja Środkowej Odry (niem. "Oderstellung"). Jest to niemiecka linia obronna przebiegająca wzdłuż lewego brzegu rzeki Odry, od przedmieść Wrocławia, poprzez Ścinawę, Prochowice, Głogów, Bytom Odrzański, Nową Sól, Milsko i Cigacice, aż do Krosna Odrzańskiego. Więcej >>

Do jednych z najbardziej interesujących obszarów Pozycji Środkowej Odry, pod względem stanu zachowania obiektów fortyfikacyjnych, ilości pancerzy fortecznych (w tym również unikatowych), różnorodności umocnień itp., zaliczany jest rejon Cigacice.
Na zaprezentowanej mapie znajduje się 40 żelbetowych schronów bojowych i biernych. W latach 30-ch obszar ten wchodził w skład VII Grupy Pozycji Środkowej Odry.

Do jednych z najbardziej interesujących obszarów Pozycji Środkowej Odry, pod względem stanu zachowania obiektów fortyfikacyjnych, ilości pancerzy fortecznych (w tym również unikatowych), różnorodności umocnień itp., zaliczany jest rejon Cigacice. W latach 30-ch obszar ten wchodził w skład VII Grupy Pozycji Środkowej Odry. Więcej >>


 

Schron Bojowo - Obserwacyjny nr 724.

Rok budowy: 1936

Stan zachowania: Dobry, zachowane napisy eksploatacyjne, płyta pancerna 7P7 i 3 płyty 48P8.

Konstrukcja: odporność B1.

Dodatkowe informacje: Jeden z najlepiej zachowanych obiektów Pozycji Odry, który można zwiedzić od środka. Wejście w połowie zasypane lecz nie stanowi to większej przeszkody. Zadziwiający jest prawie idealny stan ścian. Widać wyraźnie miejsca, w których były mocowane urządzenia do komunikacji oraz napisy eksploatacyjne. Zaskakujący jest również fakt, że zachował się nawet fragment kabla zwisającego ze ściany. Kesz umiejscowiony w zasypanym luku ewakuacyjnym.


NIEBEZPIECZEŃSTWO Wystające pręty zbrojeniowe, wszedobylskie bryły żelbetonu i ich ostre krawędzie są poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia. Należy zachować szczególną uwagę nie tylko przy zwiedzaniu brył, jak i wnętrz obiektów, ale również w ich najbliższym sąsiedztwie.
Ważnym elementem jest nie tylko ostrożność. co przede wszystkim zdrowy rozsądek. Pozornie bezpieczne ruiny mogą się okazać w rzeczywistości pułapką dla nierozważnych i nieuważnych!

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
21.11.2017 (21.11.2017)
Cache nameK.15 PORC: 724
HintW pierwszej po prawej szczelinie. Przysypany ziemią.
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device