Description

Jedną z największych fortyfikacji Ziemi Lubuskiej, wybudowanych przed 1939 r., obok Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego oraz Wału Pomorskiego jest Pozycja Środkowej Odry (niem. "Oderstellung") . Jest to niemiecka linia obronna przebiegająca wzdłuż lewego brzegu rzeki Odry, od przedmieść Wrocławia, poprzez Ścinawę, Prochowice, Głogów, Bytom Odrzański, Nową Sól, Milsko i Cigacice, aż do Krosna Odrzańskiego. Więcej >>

Do jednych z najbardziej interesujących obszarów Pozycji Środkowej Odry, pod względem stanu zachowania obiektów fortyfikacyjnych, ilości pancerzy fortecznych (w tym również unikatowych), różnorodności umocnień itp., zaliczany jest rejon Cigacice. 
 Na zaprezentowanej mapie znajduje się 40 żelbetowych schronów bojowych i biernych. W latach 30-ch obszar ten wchodził w skład VII Grupy Pozycji Środkowej Odry.

Do jednych z najbardziej interesujących obszarów Pozycji Środkowej Odry, pod względem stanu zachowania obiektów fortyfikacyjnych, ilości pancerzy fortecznych (w tym również unikatowych), różnorodności umocnień itp., zaliczany jest rejon Cigacice. W latach 30-ch obszar ten wchodził w skład VII Grupy Pozycji Środkowej Odry. Więcej >>


 

Schron Bojowy nr 702.

Rok budowy: 1936

Stan zachowania: Bardzo dobry, zachowane 2 płyty pancerne 7P7 i 3 płyty pancerne 48P8.

Schemat schronu 702

 

Konstrukcja: odporność B1, śluza wejściowa (1) z lukiem ewakuacyjnym (5), izba pogotowia załogi (2) z pryczami dla załogi, pomieszczenia bojowe z płytami pancernymi (3), wartownia (4).

Dodatkowe informacje: Schron pod opieką Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji. Jeden z najlepiej zachowanych obiektów na Pozycji Odry. Wyremontowany i wymalowany tak, że samemu fuhrerowi by się podobało. Lecz ze względu na to niestety niedostępny od środka bez uzgodnionego terminu. Kesz został umiejscowiony przy strumyku kilka metrów od schronu.


NIEBEZPIECZEŃSTWO  Wystające pręty zbrojeniowe, wszedobylskie bryły żelbetonu i ich ostre krawędzie są poważnym   zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia. Należy zachować szczególną uwagę nie tylko przy   zwiedzaniu brył, jak i wnętrz obiektów, ale również w ich najbliższym sąsiedztwie.
  Ważnym elementem jest nie tylko ostrożność. co przede wszystkim zdrowy rozsądek. Pozornie   bezpieczne ruiny mogą się okazać w rzeczywistości pułapką dla nierozważnych i nieuważnych!

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
21.11.2017 (21.11.2017)
Cache nameK.14 PORC: 702
HintStań tyłem do lewego otworu strzelniczego. Zobaczysz dwa podwójne drzewa i jedno samotne. I to samo
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device